Hava kirliliği ABD’ye pahalıya patlıyor

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma, ABD’de yıllık 16 bin prematüre bebeğin doğmasının hava kirliliğiyle bağlantılı olabileceğini ortaya koydu. Araştırmayla, hava kirliliğiyle bağlantılı sağlık sorununun tedavisi için ülkede yıllık 4.3 milyar dolar harcandığı belirlendi.

Araştırmada görevli Dr. Leonardo Trasande konuyla ilgili olarak, ‘’Hava kirliliği sadece insan sağlığını olumsuz etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda ekonomik bir yükümlülük de getiriyor’’ ifadesini kullandı.

Hava kirililiği sorunu, kandaki zehirli kimyasal miktarının artmasına ve böylece bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bu durumda, fetüsü çevreleyen plasenta zayıflayarak prematüre bebekler doğuyor.

Normal bir gebelik 40 hafta sürerken, 37 haftadan kısa sürede doğan bebekler ‘prematüre’ olarak adlandırılıyor.

 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.