Hastanın darp ettiği doktor tedavi altında

23 Ekim’de Kepez beldesindeki Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen M.Ç’ye antibiyotik içerikli iğne yapıldı. Yaklaşık bir saat sonra yeniden merkeze gelip aynı iğneden yapılmasını isteyen M.Ç. bu tip iğnelerin 12 saat arayla yapılabileceğini söyleyen hemşireye bağırdı. Bunun üzerine odaya giren Aile Hekimi Mustafa Aydın Arıkan’ın, sakinleştirmek istediği M.Ç. tarafından darbedildiği öne sürüldü.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz Servisi’nde tedavi altına alınan Arıkan’ın sağ eli, burun kökü ve göz tabanında kırıklar tespit edildi.

Darp edilen Arıkan, canını kurtardığına sevindiğini belirterek, şunları söyledi: “Hastayla konuşmak istedim. İkna edebileceğimi düşündüm. Sonuçta kendi sağlığı için sık enjeksiyon yaptırması gerekiyor. Nörolojik yan etkileri olabilir. Hemşire ve stajyer hemşireler vardı. Çok bağırdığı için onları da olay yerinden uzaklaştırmak istedim. Konuşmak için yanına gittim. Onunla konuşmaya başlayınca galiba enjeksiyonun yapılmayacağını düşündü. Hemen üzerime geldi, daha ne olduğunu anlayamadan saldırdı. Yere düştükten sonra da saldırmaya devam etti. Çok darbe aldım.

25 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle bir olayla karşılaştım. Doktorluk hayatım belki de son bulacak. Sağ elimi kullanamıyorum, sol gözüm çift görüyor, bu nedenle yarın operasyona gireceğim. Operasyon sonrasında gözümün yüzde 100 iyileşme garantisi yok. Hem sağ elim hem de gözümdeki hasar nedeniyle mesleğimi sürdüremeyebilirim. Maalesef ortada hiçbir gerekçe yokken böyle bir durumla karşı karşıya kaldım.”

Sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarına karşı önlemlerin artırılmasını isteyen Arıkan, “Hasta, olaydan sonra serbest bırakıldı. Hastanedeki müdahalelerim bitmediği için şu anda kati rapor alınamıyor. Kati rapor olmayınca da savcılık bu şahısla ilgili işlem yapamıyor. Şu anda bu kişi serbest şekilde dolaşıyor. Belki benzer bir davranışı yine yapabilir” ifadelerini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.