Hastanede ihmale rekor tazminat

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi’nde 21 Ağustos 2010’da 27 haftalıkken dünyaya gelen ve 44 gün boyunca yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören çocuğun ailesi, çocuklarının tedavisinin zamanında yapılmadığı iddiasıyla Sağlık Bakanlığı ve DÜ hakkında tazminat talebiyle dava açtı. Diyarbakır 3. İdare Mahkemesi’nde görülen dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Bunun üzerine ailenin açtığı davada davada mahkeme, DÜ hakkındaki talebin reddine, hastanın tedavisi için uygun merkez bulamayan sağlık Bakanlığı’nın 1 milyon 234 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.
Ailenin avukatı Mehdi Özdemir, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, müvekkilin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Temmuz 2010 yılında dünyaya geldiğini söyledi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI HAKKINDA AÇTIĞIMIZ 1 MİLYON 234 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI KABUL EDİLDİ”

Sağlık sistemindeki aksaklık ve görevin ihmal edilmesi gerekçesiyle Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne tazminat davası açtıklarını kaydeden Özdemir, şunları söyledi:

“Bu tazminat davası kapsamında Adi Tıp’a dosya gönderildi. Adli Tıp’tan alınan rapor doğrultusunda davalı idarenin, Sağlık Bakanlığı’nın bir kusuru olduğu tespit edildi. Akabinde bilirkişi marifeti ile hesaplanan maddi tazminatta da müvekkilim yüzde 90 oranında engelli hale geldiği ve bu engelli bir şekilde yaşamını idame ettireceği için de 3. kişinin bakımına muhtaç olduğu tespiti ile 1 milyon 134 bin lira tazminat hesaplandı. Akabinde 100 bin lira manevi tazminat ile birlikte davamız kabul edildi. Yakın bir zaman önce dava dosyası yerel mahkeme tarafından karara bağlandı. Karar kapsamında bilirkişinin maddi tazminata ilişkin yapmış olduğu hesaplama kabul edilerek davamız kabul edildi. Sağlık Bakanlığı’na karşı açtığımız davada 1 milyon 234 bin liralık maddi ve manevi tazminat davamızı kabul etti. Bu karar bir kişinin hayatına etkisi göz önüne alınarak karar verilmelidir ve tazminat miktarı ona göre hesaplanmalıdır. Bu karar her iki açıdan emsal niteliği taşımaktadır. Benzer durumu yaşayan insanların 5 yıllık süre içerisinde dava açmalarını ve hukuki süreçlerini takip etmelerini tavsiye ediyoruz”.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.