Hastane yetkililerinin “Dava açmazsanız para veririz” iddiası

Sık sık bademcikleri iltihaplanan Buğra Çapanoğlu 2,5 yaşındayken ailesi tarafından Pendik’teki bir özel bir hastaneye götürüldü.

Vatan’da yer alan habere göre Buğra 29 Aralık 2016 tarihinde bademcik ameliyatı oldu. Ameliyattan 4 gün sonra ateş, boğaz ağrısı ve beslenememe şikayetleri üzerine tekrar hastaneye yatırıldı. Pıhtı oluştuğu için damar yolu açılan Buğra tekrar taburcu edildi. 16 Ocak’ta ağız ve burnundan şiddetli kan geldi. Nabzı duran Buğra 3’üncü kez ameliyata alındı. Doktor damar çatlaması olduğunu söyledi. Ameliyatın ardından beyin ve zihinsel fonksiyonları kaybeden Buğra 13 aydır yoğun bakımda yatıyor.

BAKANLIK KÖK HÜCRE TEDAVİSİNİ ONAYLADI

Yatalak durumda olduğu için fiziksel destek verilen Buğra’nın fizik tedavi sırasında bacağı kırıldı. Aspire edilirken dişleri söküldü. Ağız yoluyla beslenemeyen ve hızla kilo kaybeden Buğra 10 aydır midesine bağlanan hortumla besleniyor. Buğra için tüm umutlar tükendi derken Çapanoğlu ailesi kök hücreyle çocuklarının tekrar ayağa kalkma ihtimali olduğunu öğrendi. Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvurudan 4 ay sonra olumlu cevap geldi.

“İMZA YOKSA PARA YOK” İDDİASI

Seansı 30 bin lira olan uygulamada Çapanoğlu ailesinin iddiasına göre ihmali olan hastane, onay alındıktan sonra maliyetin bir kısmını karşılayacağını söylemişti. Ancak hastane tedaviye 1 gün kala protokol imzalanmadığı takdirde ödeme yapmayacaklarını belirtti. Hastane yönetimi yaptığı açıklamada, “Ailenin bize ileride dava açmasını engelleyecek bir protokol imzalayarak kendimizi güvence altına almak istedik ama kabul etmediler. Protokol imzalanmadığı takdirde ödeme yapılmayacak” dediği belirtildi.

“TEDAVİ YARIM KALACAK”

Çapanoğlu ailesi ise yakınlardan topladıkları parayla ilk seans ücretini karşıladı. Bundan sonraki seansları karşılayacak güçleri olmayan aile şunları söyledi:

“Bizden şikayetlerimizi geri çekmemiz yönünde bir imza vermemizi istediler. İhmalleri var. Yapılan soruşturmalarda yetkililer bir kez bile Buğra’yı görmeden hastanenin hazırladığı raporlarla karar verdi. Bunun üstünü örtmek için bizi tedaviye destek vermemekle korkutuyorlar. Basit bir bademcik ameliyatında ihmal yüzünden Buğra’nın hayatı karardı. Şimdi son umudumuzu da para yüzünden kaybediyoruz. Yetkililer sesimizi duysun.”

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.