Hastane mikrobu kumsalda görüldü

Washington Üniversitesi uzmanlarının araştırmasına göre, hastanelerin yanı sıra cezaevleri, spor salonları ve yaşlı yurtlarında yaygınlaştığı gözlemlenen MRSA mikrobuna daha önce deniz suyu ve kumda rastlanmadı.

Araştırmacılar, çalışmalarını San Fransisco’da toplanan tıp kongresine sundu. Araştırmaya göre, 2008 Şubatıyla Eylülü arasında Washington ve California eyaletleri sahillerinde 10 kumsaldan su ve kum numuneleri alındı. Kumsalların beşinde MRSA patojenine rastlandı. Mikropların, genellikle hastanelerde görülen, antibiyotiklere dirençli stafilokoklara çok benzediği belirlendi.

Araştırmacılar, doğal çevrenin de bu tehlikeli patojen yüzünden enfeksiyon kaynağı olabileceğine dikkati çekti. Plajda hastalanma riskinin ne kadar olduğunu bilemediklerini vurgulayan uzmanlar, su ve kumda görülmesinin, bu patojenin düşünüldüğünden daha yaygın olduğunu gösterdiğini belirttiler.

Bir mikrobiyolog, “Ayaklarınızı kuma sokmayın demeyeceğim, ama temizliğe dikkat etmekte, yara ve çiziklerimizi kuma değdirmemekte fayda var” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.