“Hastalık şüphesi, hayatlara mal olmasın”

Türkiye’de kan bağış oranındaki artışa karşın, kan bağışlamanın önemine ilişkin bilincin yeterince yayılmadığını söyleyen Ege Bölgesel Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, dönemsel kampanyalar ile gönüllülük esasına dayalı çalışmalarla vatandaşlara kan bağışının önemini anlattıklarını ifade etti.

Dr. Gök, ”Kan bağışını teşvik edici kampanyalar ve eğitim faaliyetlerini düzenli şekilde hayata geçiriyoruz. İnsanların her türlü iyi niyetli katkısına karşın halen Türkiye’nin ihtiyacı olan kan stokları sağlanamıyor” diye konuştu.

Türk Kızılayının faaliyetleriyle kan bağışının önemine ilişkin tanıtım ürünlerini tüm kurum ve kuruluşlara ulaştırmaya çalıştıklarını kaydeden Dr. Gök, yine de insanların belirli konularda önyargıları bulunduğunu bildirdi. Vatandaşlık görevi olan kan bağışının bazı kimselerce farklı amaçlarla kullanılmak istendiğine dikkati çeken Dr. Gök, şunları kaydetti:

“KIZILAYA KAN VERELİM, BEDAVA TEST YAPTIRALIM” MANTIĞI
”Bağışlanan tüm kanlar belirli tarama testlerine tabi tutuluyor. Bazı insanlarda ‘Türk Kızılayına kan verelim, bedava test yapıyorlar, hastalık varsa çıkar’ zihniyeti yaygın. AIDS ve Hepatit gibi kan ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda, tespit edilebilir hale gelene kadar, tanı konulamayan pencere dönemi var. Bazı hastalıkların ilk dönemlerinde kişinin test sonuçları temiz görünmesine karşın hastalığın diğer insanlara bulaşma riski bulunduğu unutulmamalı. Kan verme işlemi öncesi doldurulan formlara doğru yanıtları vermek çok önemli. Bu kanı bebekler, hastalar hatta belki kan bağışçısının ailesi kullanacak. Bağışçılardan, şüpheli durumları bulunması halinde bir süre
bekledikten sonra kan vermelerini istiyoruz.”
 
HASTALIK KİŞİYİ ETKİLEMEDEN BAŞKALARINA BULAŞABİLİR  
Dr. Gök, hiçbir kanın yüzde 100 güvenli olmayacağını, en güvenilir kanın düzenli bağışçılardan alınan kan olduğunu bildirdi. Kan ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların kişi üzerindeki etkilerinin
zaman içinde ortaya çıktığını kaydeden Gök, şöyle konuştu:

”Korunmadan ilişkiye girip hastalık kapan insanlarda hastalık belirtileri yıllar sonra ortaya çıkabilir. Ama hasta 25 gün sonra başkalarına hastalık bulaştırır. Kan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapıldıktan 25 gün sonra, testlerde görünmemesine rağmen kan verildiğinde hastalık, kandan üretilen ürünlerin nakledildiği insanlara da bulaşacaktır. Risk çok büyük. İzmir’de Türk Kızılayının verdiği kanla AIDS’e yakalanan küçük Y.O’yu herkes biliyor. Bu çocuğun ne günahı var? Hastalık şüphesi taşıyan insanların belirli bir süre geçmeden kan vermemesi gerekiyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.