Hasta yakınlarından kan istenmeyecek

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, yayınladığı genelgede, daha önce ”5624 sayılı Kan ve Kan Ürünleri Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan yönetmelikte, kan birimlerinin yeni yapılanmasında bölge kan merkezlerinin Türk Kızılay’ı tarafından kurulacağı, tüm yataklı tedavi kurumlarının transfüzyon merkezi olarak çalışacağı, hastanelerin anılan mevzuat ve Kızılay ile yapılan ‘Kan ve Kan Bileşenlerinin Temini’ protokolünün gereğini yerine getirerek ihtiyaç duyulan kanı öncelikle Kızılay’dan temin etmeleri gerektiği”nin bildirildiğini hatırlattı.

Ancak Türk Kızılay’ından Bakanlığa, ”Gönüllülük esasına göre toplanan kanların yeterli miktarda kullanılmadığı, hastanelerce replasman kan alımına devam edildiği için Kızılay’ın kan stoklarının imha edildiği” yönünde geri bildirimler yapıldığını kaydeden Tosun, şunlara dikkati çekti:

GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROJESİ

‘Yukarıda bahsedilen mevzuat hükümleri, ‘Güvenli Kan Temini Projesi’ kapsamında Kızılay ile yapılan protokol ve Bakanlığımızca yayımlanan ‘Kan Temini’ genelgesi hükümleri doğrultusunda; kanın doğrudan hasta yakınından talep edilmemesi gerekmektedir. Ancak ilgili Kızılay kan biriminden, ihtiyaç bulunan kanın temin edilememesi durumunda hastane kan merkezleri kan alabileceklerdir. Kızılay’dan temin edilemeyen kanlarla ilgili gerekçeler Bakanlığımıza bildirilecektir.”

Tosun, konuyla ilgili tedbirlerin acilen alınarak gerekli düzenlemelerin yapılması, aksine hareket eden hastane baştabipleri ve kan merkezi sorumluları hakkında idari işlem başlatılması gerektiğini de bildirdi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.