Hasarlı akciğere ve akciğer kanserine kök hücre umudu

Amerikalı ve Singapurlu tıp uzmanları akciğer hastalıklarının tedavisine yönelik önemli bir çalışma başlattı.

Bilim adamları, ameliyatlar sırasında alınan akciğer doku örnekleri üzerinde çalıştı.

Akciğer kök hücrelerini belirledi, bunları ayırarak test tüplerine aldı ve işlevlerini inceledi. Farelere enjekte edilen akciğer kök hücrelerinin akciğer hasarını giderdiği görüldü.

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, “Akciğer hücreleri belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra tekrar yapımı mümkün değil. Fareler üzerinde yapılan bu çalışmada, kök hücrelerden bir tanesinin bile akciğer dokusunu geliştirebildiği gösterildi. Bu çok önemli. Akciğer dokusu yetersiz kalırsa solunum yetersisizliğine götürüyor. Bu sayede yeniden yapım mümkün olabilecekse, akciğer dokusunu laboratuvar şartlarında yapıp akciğere yerleştirmek mümkün olabilir“ dedi.

Prof. Er’e göre çalışmanın devamı gelirse, akciğer kanseri tedavisinde önemli bir aşama kaydedilebilir:

“Kök hücerelerin geliştirilerek kanserli hücrelerin yerine vermek gibi çalışmalar var.“

AKCİĞER KANSERİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ SİGARA

Akciğer kanseri farkIndalIk ayInda, uzmanların başta gelen uyarısı ise sigara kullanımına yönelik.

Akciğer kanserinin belirtileri net değil ancak dikkat edilmesi gerekenler var:

“Akciğer kanserinin kendine özel belirtileri direkt yok ama geçmeyen öksürük, açıklanamayan öksürük, nezle yok, grip yok ama ses kısıklığı varsa, boynun etrafında görülen şişlikler, balgamda kan gelmesi gibi durumlarda mutlaka akciğer kanseri değil ama bir uzmana görünmek gerekiyor.“

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.