Hareketli çocuğun beyni daha iyi gelişiyor

İspanya’daki Granada Üniversitesi (UGR) araştırmacıları, aerobik kapasitesi (kalp ve akciğerlerin oksijeni enerjiye dönüştürme kapasitesi) ve motor yetenekleri (hızlı ve çabuk yorulmayan) daha fazla olan çocuklarda beynin korteks kısmındaki gri maddenin de daha fazla olduğunu belirledi.

ActiveBrains projesi çerçevesinde yapılan çalışmaya 100’den fazla aşırı kilolu çocuk katıldı.

ÇOCUĞUN AKADEMİK PERFORMANSINI ETKİLİYOR

Çalışmayı yöneten Francisco B. Ortega, “Amacımız, hareketli ve normal kilodaki çocukların beyin yapılarının, hareketsiz ve kilolu çocukların beyin yapılarından farklı olup olmadığı ve bu durumun, çocukların akademik performanslarını etkileyip etkilemediği gibi sorulara yanıt bulmaktı. Yanıt kısa ve ikna edici. Evet, çocuklarda hareketlilik, beyin yapısında önemli farklılıklarla bağlantılı ve bu farklılıklar, çocukların akademik performanslarını olumlu etkiliyor. değerlendirmesinde bulundu.

Hareketliliğin beynin dil ve okuma ile ilgili bölgelerindeki etkilerini de araştıran bilim adamları, motor yetenekleri gelişmiş çocuklarda bu bölgelerdeki gri maddenin daha fazla olduğunu da ortaya çıkardı.

Araştırmacılardan Irene Esteban-Cornejo, söz konusu bölgelerdeki gri maddenin daha fazla olmasının çocukların akademik performansını artırdığını söyledi.

Esteban-Cornejo, fiziksel hareketliliğin egzersiz yapmakla ilişkili olduğuna dikkati çekerek, “Aerobik kapasite ve motor yetenekleri geliştiren egzersizler, kilolu çocuklarda beyin gelişimini hızlandırmak ve akademik performansı artırmak için kullanılabilir” dedi.

Çalışma, “Neurolmage” dergisinde yayımlandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.