Hamilelikte kilo aldırmayan 10 kural

Hamilelik esnasında hiç kilo alınmamasının mümkün olmadığını anlatan Dr. Fevzi Özgönül, alınması gereken kiloya dikkat çekti.

Dr. Özgönül, sağlıklı bir hamilelikte alınması gereken kilo ile ilgili olarak, “Kişinin boyuna göre değişim olsa da gebelik öncesi normal kilonuzdaysanız ortalama olarak 10-17 kilo arasında kilo alımı normal sayılabilir. Kilo alımı ilk 3 ayda az daha sonraki 6 ayda daha fazladır (ortalama ayda 2 kilo gibi). Bebeğin gelişimi iyi olduğu sürece, annede de tansiyon, kan şekeri yüksekliği, idrardan albümin atılımı olmuyorsa kilo artışının biraz fazla veya biraz az olması da çok önemli değildir. Fakat hamilelik boyunca kilo alımını etkileyen en önemli faktör annenin beslenmesi değil annenin hamilelik öncesi durumudur” dedi.

“Gebelik öncesi eğer normal kilonuzun üzerinde bir kiloya sahipseniz hamilelik boyunca aldığınız kilo +10 kilo olarak artabilir” diyen Özgönül, şöyle devam etti:

“Vücut rutin hayatını değiştiren koşullar ile karşılaştığında eğer sağlıklı bir beden yapısına sahip değilse ağırlığını yaklaşık 10 kilo arttırabilir. Bu durumu, iş değiştiren, evlenen, aniden yaptığı spor aktivitesini değiştiren, aktif bir yaşamdan daha sakin bir yaşama geçen, menopoz başlangıcındaki birçok kadın zaten yaşıyor.”

Dr. Fevzi Özgönül, hamilelerin uyacakları basit kurallarla aşırı kilo alımını engelleyebileceklerini söyledi, o kuralları şöyle sıraladı:

HAMİLELER 10 KURALA DİKKAT

– Hamilelikte diyet yaparak veya az yiyerek kilonuzu korumak, sizinle aynı bedeni paylaşan bebeğinize zarar verecektir.
– Kesinlikle tatlı ve hamur işi gıdalardan uzak durmalısınız.
– Ekmeği sadece öğünlerde ve az olarak tüketmelisiniz. Ekmeği seçerken beyaz ekmek ve kepekli ekmekten kaçınmalısınız.
– Meyveyi sabah veya öğlen öğünlerinde tüketmelisiniz.
– Ara öğünler yerine ana öğünlerde tam doymaya gayret etmelisiniz.
– Asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız ve su içmeye özen göstermelisiniz
– Bebeğiniz çabuk gelişsin diye iki kişilik yememelisiniz. Yemek miktarını iştahınıza göre ayarlamalısınız
– Yemek seçerken hem et hem sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.
– Hareketinizi arttırmayı ve yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz.
– Düzenli bir uyku saatiniz olmalı. Böylece biyolojik ritminiz normale döner. Siz de aşırı kilo almaktan kurtulursunuz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.