Hamilelere “gizli tuz” uyarısı

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, her yıl farklı bir tarihte gerçekleştirilen “Dünya Tuza Dikkat Haftası”nın bu yıl 21-27 Mart tarihlerinde yapıldığını ve bu sayede üst sınırlarda olan tuz tüketimine dikkatin çekilebildiğini söyledi.

Özellikle hamilelerde tuzun büyük zararlara yol açtığını, dikkatli davrandığını zanneden gebelerin aslında çeşitli gıdalarla aşırı tuz tüketimine maruz kaldığını ifade eden Karahan, şunları kaydetti:

“Gebelerin, farkında olmadan gıdalarla aldığı gizli tuza dikkat etmesi, belirtilmiş ve daha az tuzlu olan gıdaları tercih etmeleri gerekiyor. Yemeklere az tuz katılıyor, ancak hazır alınan bazı gıdalarda tuz miktarı anne adaylarının alması gerekenin üstünde olabiliyor.”

“GÜNDE 5 GRAM GEÇİLMEMELİDİR”

Nazan Karahan, bölgelere göre farklılık gösterse de Türkiye’de günlük tüketimin genel olarak önerilenin ortalama 3 katı olduğunu, normal bir insanın günlük tuz tüketiminin 5 gramdan az olması gerektiği bilgisini aktardı.

Hamilelik döneminde normal bir insanın alması gereken tuz oranından daha az olması gerektiğini anlatan Karahan, “Asla 5 gramı geçmemelidir. Bir tepeleme çay kaşığı kadar. Bu miktar zaten yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır. Araştırmalarda günlük tuz tüketiminin yüzde 55’inin yemek, yüzde 32’sinin ekmek, yüzde 12’sinin sofra tuzundan geldiği anlaşılmıştır” dedi.

“AŞIRI TUZ GEBELİK ZEHİRLENMESİNE YOL AÇABİLİR”

Karahan, aşırı tuz alan anne adaylarının gebelik zehirlenmesine yakalanabileceği uyarısında bulunarak, “gebelik toksemisi” adı verilen hastalığa da tuz tüketiminin neden olduğunu belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.