Hamile doktor 14 Mart Tıp Bayramında saldırıya uğradı

69 yaşındaki hasta, ilaç yazdırmak üzere, Şarköy Cumhuriyet Sağlığı Merkezi’ne geldi. Dr. Leman Okul, hastanın istediği ilaçlardan ikisini yazdı; diğerinin antibiyotik olduğunu ve ağrı kesici gibi sürekli kullanılamayacağını belirterek üçüncü ilacı yazamayacağını söyledi.

Doktorun uyarısı karşısında sinirlenen hasta, ilaç kutusunu Leman Okul’un yüzüne fırlatarak, “antibiyotiği yaz” diye ısrar etti. Dr. Okul, kapıyı açarak hastadan çıkmasını istediğinde beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Hasta, 7 aylık hamile doktoru omuzlarından tutarak duvara doğru itti ve hakaretler yağdırmaya başladı.

Dr. Leman Okul, saldırganın elinden kaçarak polisi aradı. Olay yerine gelen polis ekipleri, 69 yaşındaki saldırganı karakola götürdü. Dr. Okul, hastasından şikayetçi oldu.

“SAĞLIKTA ŞİDDET RUTİN HALE GELDİ”

Benzer bir olay da Antalya’da gerçekleşi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Orhan Tekin ve meslektaşları bu olaydan bir gün önce, görev yaptıkları Antalya Altınkum Aile Sağlığı Merkezinde bir kadın hastanın sözlü ve fiziksel saldırısına maruz kaldı.

Yıllardır izlenen yanlış politikalar sonucunda, halkın hekim ve sağlık çalışanlarına karşı kışkırtıldığını ve sağlıkta şiddetin rutin bir hale geldiğini söyleyen Dr. Orhan Tekin, bu konuda daha fazla önlem alınması gerektiğini söyledi.

“SABİM ŞİKAYET HATTI KAPATILMALI”

Sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını isteyen Dr. Tekin, “Sabim aracılığıyla sudan sebeplerle sağlık personeli hakkında soruşturma açılırken, şikayetinin asılsız olduğu anlaşılan şahıslar hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmıyor. Bu tür asılsız şikayetlerle doktorların zan altında kalmasına sebep olan SABİM hattının kapatılması lazım. Bu denli şiddet olayları yaşanırken, aile hekimlerinin herhangi bir güvenlik önlemi bulunmayan ASM’lerde gece ve hafta sonu nöbetlerine zorlanmaması gerekir” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.