“Halk dumansız havayı seviyor”

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Dönem Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, ”Halk bu kanunu seviyor. Çok fazla denetime, ceza kesmeye ihtiyaç duyulmuyor” dedi.

Dağlı, SSUK yürütme kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, restoran, bar ve kahvehane gibi yerlerdeki sigara yasağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kapalı alanlardaki sigara yasağını genişleten yasal düzenlemenin toplumda büyük kabul gördüğünü ifade eden Dağlı, geçen 3 aylık sürede kanunla ilgili uygulamaların kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Dağlı, ”Halk bu kanunu seviyor. Çok fazla denetime, ceza kesmeye ihtiyaç duyulmuyor. Bu yasa her yere girdi ve iyi uyguluyoruz” diye konuştu.

Büyük sigara şirketlerinin Türkiye’deki sigara yasağıyla ilgili çeşitli kışkırtmalar yaptığını ve yasa dışı uygulamalara başvurduğunu belirten Dağlı, bunlara karşı halk sağlığını korumak adına müdahil olacaklarını belirtti.

RESİMLİ UYARILAR GELİYOR
Sigara paketleri üzerindeki resimli uyarıların 1 Ocaktan itibaren uygulamaya konulacağını hatırlatan Dağlı, bu uyarıların çok etkin olduğunu ve sigarayı bırakma isteği doğurduğunu kaydetti.

SSUK Yürütme Kurulu üyesi Doç. Dr. Dilek Aslan da, 19 Temmuz-30 Eylül arasında yapılan çalışmaya göre, sigara yasağına uyma oranının kamu binalarında yüzde 99.4, özel işletmelerde yüzde 99.5, toplu taşım araçlarında ise yüzde 98.8 olduğunu bildirdi. Aslan, genel uyumun ise yüzde 99.5 oranında olduğunu kaydetti.

SSUK Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Seydioğulları da, bugüne kadar sigara ile ilgili yasaklara uymayan işletmelere 2 milyon 350 bin TL ceza kesildiğini bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.