Hacı adaylarına ‘virüs uyarısı’

doktor oneri

Uyarının nedeni, Umre ziyareti için gittiği Suudi Arabistan’dan yeni dönen 28 yaşındaki Mısırlı bir kadının, domuz gribi virüsü sonucu yaşamını yitirmesi.

Arap Dünyası uzmanımız Magdi Abdülhadi, Mısırlı genç kadının, domuz gribi kurbanı ilk Arap olduğunu söylüyor.

Mısır Sağlık Bakanlığı’na göre, adı açıklanmayan kadın Cumartesi günü Umre dönüşünden birkaç gün sonra yaşamını yitirdi.

Genç kadının, domuz gribine yakalanmadan önce, başka sağlık problemlerinin de olduğu bildiriliyor.

Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, Mısır’da halen 130 kişinin domuz gribine yakalandığını belirlediklerini, vakaların tümünün gözlem altında olduğunu açıkladı.

Bu olayın, bölgede bir süredir devam eden “Bu yıl Hac yasaklansın mı?” tartışmalarını yeniden alevlendirmesi bekleniyor.

Mısır Sağlık Bakan Yardımcısı Amro Kandil, aşırı tepkiler vermeye gerek olmadığını söyledi. Amro Kandil, “Hac konusundaki önerilerimizi üç hafta önce yayınladık: Kronik hastalıkları olanlar, yaşlılar, çocuklar, hamile kadınlar, solunum yolu ve kalp hastalıklarından muzdarip olanlar Hacca gitmemeli. Suudi yetkililer de Dünya Sağlık Örgütü ile görüştükten sonra bu öneriyi aynen tekrarlamıştır.” dedi.

Domuz gribi tehlikesi, bölgede paniğe yol açmış durumda.

Mısır bu konuda harekete geçen ilk ülke olmuş ve doktorların bu virüsün insandan insana yayıldığını açıkça söylemesine rağmen, ülkedeki tüm domuzları itlaf etmişti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.