H1N1’de açıkta satılan ekmek uyarısı

Un ve ekmekte kullanılan katkı maddeleriyle ilgili bazı olumsuz söylentilerin bulunduğunu hatırlatan Halil İbrahim Balcı, katkı maddelerinin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın izniyle, belirlenen oranlarda kullanıldığını söyledi.

Domuz gribinden korunmak için ekmek alırken bazı noktalara dikkat edilmesini öneren Balcı, şunları kaydetti:

”Halkımızın, salgın hastalığın kol gezdiği şu günlerde, özellikle dışarıda bulunan ekmek dolaplarındaki ekmekleri tüketmemeleri gerekir. Bizler fırınlarımızda her ne kadar hijyenik ortamda ekmek üretir olursak olalım, insanların kolaylıkla elleyebildiği yerlerdeki ekmekler bulaşıcı hastalıkların daha tehlikeli olmasına yol açabilir. Özelikle marketlerdeki dolaplarda bir çok kişinin kolaylıkla ellediği ekmekleri almamalarını öneriyoruz.”

Bunun, bakkal veya marketlerde satılan ekmeğin tüketilmemesi anlamına gelmediğini belirten Balcı, tüketiciyi mağdur, halk sağlığını tehdit etmeyecek şekilde satış yapan bakkal ve marketlerden ekmek alınabileceğini belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.