H1N1 virüsüyle ilgili istatistikler güvenilir değil

doktor oneri

Londra’daki Imperial College’den uzmanlar İngiliz Tıp Dergisi’nde (BMJ) yayımlanan araştırmada, virüs bulaşan ancak hastalanmayanların ya da doktora gidecek kadar kötü hissetmeyenlerin göz önünde bulundurulmaması nedeniyle rakamların güvenilir olmadığı belirtildi.

Uzmanlar, ayrıca ülkeler arasında ölüm oranlarındaki farka da dikkati çekti. 10 bin 292 vakanın bulunduğu Meksika’da 119 kişinin öldüğünü ve vaka sayısının Kanada, ABD ve Avrupa’dakinin 2 katından fazla olduğunu hatırlatan uzmanlar, Meksika’daki virüsün daha öldürücü olabileceğini ya da Meksikalıların virüsün daha öldürücü türleriyle karşılaşmış olabileceklerini vurguladı.

Domuz gribi virüsü H1N1’in bugün, ortaya çıktığı zamandan daha az tehlikeli olabileceğinin belirtildiği araştırmada ayrıca, rakamların kesin olmaması nedeniyle hastalığa bağlı kalp krizi ya da kalp durmalarında artış olabileceği uyarısında da bulunuldu.

Güvenilir rakamların verilmesinin önemine dikkati çekerek, virüsün değişime uğrayabileceğini, virüsün saptanmasının zaman alabileceğini de belirten araştırmacılar, ölüm oranını güvenilir düzeyde belirlemek için virüsü yeni kapmış her grupta, hastalığın sonlanmasını beklemek gerektiğini kaydetti.

H1N1 virüsüyle ilgili istatistikler güvenilir değilsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.