“H1N1 aşısında yaşamsal risk yok”

Domuz gribi aşılarındaki ”adjuvan” ve ”tiomersal” (cıva) maddeleri tartışmalarda ön plana çıktı.

Domuz gribi aşısında yaşamsal risk olmadığını söyleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke, adjuvan ve tiomersal maddeleriyle ilgili şunları söyledi.

”Adjuvan sayesinde az miktar antijen ile yeterli ve uzun süreli etkinlik, yani antikor oluşumu elde edilebilmektedir. Bu tür adjuvanları içeren grip aşılarından 40 milyon doz uygulanmış ve 20 bin kişi aşı sonrasında izlenmiş, ciddi ve olumsuz herhangi bir durum saptanmamıştır. Domuz gribi aşıları içinde bulunan bir diğer madde de ‘tiomersal’ olarak adlandırılan maddedir. Bu madde de her bir doz aşının içerisinde bulunan miktar haftalık tolere edilebilir miktarların 2 ile 20 kat altında bulunmaktadır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.