Güney Sudan’da yanlış iğne 15 çocuğun ölümüne neden oldu

Güney Sudan‘da okullarda yürütülen aşı kampanyası korkunç bir şekilde sonuçlandı. Sterilize edilmemiş iğneyle yapılan kızamık aşısı 15 çocuğun ölümüne yol açtı. Çocuklar, aşı sonucu enfeksiyon ve sepsis nedeniyle hayatını kaybetti.

Sudan Sağlık Bakanı Riek Gai Kok, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, aşı kampanyasını yürüten ekibin “nitelikli ya da eğitilmiş” olmadığını bildirdi. Ayrıca Gai Kok, Kapoeta bölgesinde kampanya süresince yaklaşık 300 çocuğun aşı olduğunu, bunlardan 32’sinin durumun ağır olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu(UNICEF), bu yıl artan kızamık salgınlarında 1.2 milyon çocuğa aşı yapılmasını hedeflemişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.