Güney Koreli’de domuz gribi yok

doktor oneri

GÜNEY KORELİ YOLCUNUN TAHLİL SONUÇLARININ NEGATİF ÇIKTI

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ”Atatürk Havalimanı’nda termal kameralar tarafından yüksek ateş tespit edilen ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gözlem altında tutulan, Güney Koreli yolcunun yapılan tahlilleri sonucu H1N1 virüsü (Domuz gribi) negatif çıkmıştır” denildi.

ABD’DEN GELEN KADIN HASTA DEĞİL

Öte yandan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, ABD’den Türkiye’ye dönen kadın hastanın ön test sonuçlarına göre H1N1 virüsü taşımadığının belirlendiğini bildirdi.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 9 gün önce ABD’den Türkiye’ye dönen 28 yaşındaki kadın hastanın, dün gece 20.45 sıralarında, ”öksürük, burun akıntısı gibi” şikayetlerle Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine müracaat ettiği kaydedildi.

Burada basın mensuplarının ”izinsiz görüntüsünü almalarından rahatsız olan” kadının hastaneden ayrılarak, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittiği anlatılan açıklamada, ”Muayenesi yapılan hastanın ön test sonuçlarında grip virüsü negatif çıkmıştır. Doğrulama testinin sonuçlarının 13 Mayıs 2009 tarihinde alınması beklenmektedir. Doğrulama testi sonuçları da kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ: TÜRKİYE’DE ŞU ANDA VİRÜS YOK

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yurt dışında görülen domuz gribiyle ilgili olarak, ”Bu tamamen yeni bir virüstür. Bu gömleğini değil yapısını tamamen değiştirmiş olan bir virüstür. Onun için toplumdaki hemen hemen bütün insanlar bağışıklık açısından bu virüse hazır değiller, bu virüsle hastalanabilir durumdadırlar. Ancak Türkiye’de şu anda virüs yok” dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Akdağ ile 81 il valisi ve il sağlık müdürlerinin de katıldığı Genel Halk Sağlığı Toplantısı düzenlendi. Akdağ, açılışta yaptığı konuşmada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) duyuruları ve güncellemesiyle takip edilen ve Kuzey ve Güney ABD ile Avrupa’nın büyük bölümünü etkileyen H1N1 virüsü ile karşı karşıya bulunulduğunu söyledi.

İlgili virüse karşı WHO’nun henüz kıtalar arası salgın (pandemi) muamelesi yapmadığını ifade eden Akdağ, ”Ancak biz biliyoruz ki artık onlarca ülkede yapısı değişmiş yeni bir grip virüsü vardır. Dolayısıyla bütün insanlara bulaşma riski yüksek olan bu virüs artık dünyada dolaşmaktadır” dedi.

Akdağ, bu virüsün ”domuz gribi” olarak adlandırıldığını ve dünyada her 20-30 yılda bir buna benzer yeni bir virüsün ortaya çıktığını anlatarak, ”1918’de bu virüslerden biri büyük bir salgına yol açtı ve salgında 18 milyon kişi yaşamını yitirdi. 1957 ve 1968 yıllarında da iki büyük salgın oldu. Bu salgınlarda da yaklaşık 1 milyon insan öldü” diye konuştu.

Virüslerin yapısını devamlı değiştirdiklerini, bu nedenle de her yıl yapılan grip aşılarının farklı olduğunu vurgulayan Akdağ, her zaman yeni virüslerle karşılaşma imkanının olduğunu söyledi. Akdağ, şu anda bahsedilen virüsün, her insanın dönem dönem yakalandığı gripten çok farklı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
”Bu tamamen yeni bir virüstür. Bu gömleğini değil yapısını tamamen değiştirmiş olan bir virüstür. Onun için toplumdaki hemen hemen bütün insanlar bağışıklık açısından bu virüse hazır değiller. Bu virüsle hastalanabilir durumdadır.”

Akdağ, bu kapsamda Türkiye’nin de herhangi bir pandemi durumuna karşı hazır olduğunu belirterek, 2005’te konuyla ilgili olan 60 kişinin katılımıyla pandemi planı hazırlandığı, bu planın sürekli olarak güncellendiğini söyledi.

”Türkiye’nin şu an içerisinde bulunduğu durum, hazırlık seviyesinin gözden geçirildiği , hazırlıkların pekiştirildiği bir dönem” olduğunu belirten Akdağ, şunları kaydetti:
”Türkiye’de şu anda virüs yok. Bunun yanı sıra dünyada hastalanan yaklaşık 5 bin kişiden bilim adamlarının çıkardığı sonuçlar, şu anda virüsün çok agresif olmadığı ve öldürücü bir grip oranının çok yüksek olmadığı şeklindedir. Burada yanlış bir anlayışa kapılmamak gerekiyor, bir grip virüsüdür sonuçta. Bin kişi hastalanıyor, 1-2 kişi hayatını kaybediyor. ancak yüz binlerce kişi hastalandığında bu oranlar çok önemli hale geliyor. Toplumsal açıdan da çok fazla insan hastalandığında sıkıntılar çıkıyor. Bu nedenle tüm çabamız hazır olmak. Bir gün Türkiye’ye gelirse yayılmasını yavaşlatmaktır. Şimdi çok süratli bir yayılım beklemiyoruz zaten, yaz mevsimine giriyoruz. Ancak 2 ve 3. dalga mümkün.”

Önlemler kapsamında tüm giriş kapılarında ve havalimanlarında gerekli tedbirlerin alındığını hatırlatan Akdağ, Türk vatandaşlarına şu an yurt dışına seyahat önermediklerini vurguladı. Kendisinin de sürekli olarak konuya ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini anlatan Akdağ, bu gün yapılan toplantıyla farkındalığın artırılmasının amaçlandığı kaydetti. Toplantıda, hem planın tekrar gözden geçirileceğini hem de gelişmelerin valilerle ve il sağlık müdürleriyle paylaşılacağını, sorulara cevap verileceğini bildirdi.

Yurt dışından gelen turistlerde termal kameralarda ateş tespit edilmesi durumunda güvenlik gereği kişinin gerekli testlerinin yapılması için izole edildiğini hatırlatan Akdağ, korunmak için en başta hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı. Akdağ, özellikle el temizliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Akdağ, ellerin, kapı kolları, trabzanlar gibi başka insanların dokunduğu yerlere temas etmesinden sonra 20-30 saniye sabunlanarak bol suyla durulanması gerektiğini anlattı. Akdağ, bunun bir gün virüsün Türkiye’de bulaşır hale gelmesi durumunda hastalığın yayılmasını önlemek açısından gerekli olduğunu söyledi.

İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da ”Vatandaşı sağlık ve güvenlik konusunda rahat, huzurlu ve emin kılmak bizim görevimizdir” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın organizasyonunda, 81 ilin valisi ve il sağlık müdürleri ile bir araya gelerek önemli bir sağlık konusunu ele alacaklarını bildiren Atalay, erken tedbir almanın çok önemli olduğunu söyledi.

Güvenlik, illerdeki yatırımlar, yeni yapılan belediye seçimlerinin değerlendirilmesine yönelik de bakanlık olarak toplantı yapacaklarını belirten Atalay, bu tür toplantıların verimli çalışmaya katkı sağladığını ifade etti.

Toplum hayatında sağlık ve güvenliğin önem arz eden konular olduğuna dikkat çeken Atalay, ”Vatandaşı sağlık ve güvenlik konusunda rahat, huzurlu ve emin kılmak bizim görevimizdir” dedi.

2008 yılında Sağlık Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı ile su konusunda ortaklaşa çalışma yaptıklarını ifade eden Atalay, su sağlığının önemli olduğunu ve çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bakanlık olarak yaptıkları yerel denetimlere artık ”belediyelerin su konusunda denetimi”ni eklediklerini bildiren Atalay, suya ilişkin çalışmaların hassasiyetle devam ettirileceğini kaydetti.

Bir hastalıkla ilgili salgın dönemlerinde yapılan haberlerde hassa davranmasını isteyen Atalay, ”Kuş gribi örneğinde de bu böyle olmuştu. Daha duyarlı bir yaklaşımla haber yapılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Domuz gribi salgını hakkında her şey…

DÜNYA ÇAPINDA DOĞRULANAN VAKA SAYISI 5000’İ AŞTI, 61 KİŞİ ÖLDÜ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya çapında doğrulanan insanda domuz gribi vakası sayısının 5 bini aştığını, hastalıktan 61 kişinin öldüğünü bildirdi.

DÜNYA ÇAPINDA DOĞRULANAN VAKA SAYISI 5000’İ AŞTI, 61 KİŞİ ÖLDÜ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya çapında doğrulanan insanda domuz gribi vakası sayısının 5 bini aştığını, hastalıktan 61 kişinin öldüğünü bildirdi.

WHO, dün 4694 olarak bildirdiği dünya genelinde doğrulanan domuz gribi vaka sayısının 5261’e yükseldiğini duyurdu. Açıklamaya göre ABD’de, doğrulanan vaka sayısı 2600’a yükseldi, 3 kişi H1N1 virüsünün yol açtığı bu hastalıktan öldü. Meksika’da doğrulanan vaka sayısı 2059’a yükselirken, hastalardan 56’sı hayatını kaybetti.

Kanada’da 1 kişinin öldüğü, 330 vaka; Kosta Rika’da da hastalardan 1’inin öldüğü 8 vaka görüldü. WHO’nun verilerine göre İspanya’da 95, İngiltere’de 65, Panama’da 16, Fransa’da 13, Almanya’da 12, İtalya’da 9, Brezilya’da 8, İsrail ve Yeni Zelanda’da 7’şer, Japonya ve El Salvador’da 4’er vaka tespit edildi. Güney Kore, Hollanda, Kolombiya’da 3’er; İsveç ve Norveç’de 2’şer; Çin, Hong Kong, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Danimarka, Guatemala, İrlanda, Polonya, Portekiz ve İsviçre’de 1’er domuz gribi vakası ortaya çıktı.

WHO: VİRÜSÜN SALGINA DÖNÜŞME OLASILIĞINDAN BAHSETMEK İÇİN ERKEN

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hastalığa yol açan H1N1 virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Kuzey Amerika dışında, virüsün sürekli biçimde insandan insana yayıldığına ilişkin bir işaret olmadığını bildirdi. WHO yetkilisi Kejiyi Fukuda, düzenlediği basın toplantısında, virüsün yayılmasının durup, durmayacağı ya da ülkeler arası salgına dönüşüp, dönüşmeyeceğinden bahsetmek için çok erken olduğunu söyledi. Fukuda, WHO’nun H1N1 virüsü konusunda 1 ila 6 arasında derecelendirilen salgın evreleri sıralamasında alarm düzeyini 5. evrede tutmaya devam edeceğini kaydetti.

WHO domuz gribinin henüz dünya ölçeğinde bir salgın olarak değerlendirilemeyeceği açıklamasını tekrarladı. Ancak Çin, Finlandiya gibi ülkeler de dahil olmak üzere daha önce görülmeyen ülkelerde de hastalığa rastlandığı teyit edildi.

FİNLANDİYA’DA 2 DOMUZ GRİBİ VAKASI

Finlandiya’da iki kişinin domuz gribine yakalandığı açıklandı. Ulusal Sağlık ve Refah Enstitüsü Genel Müdürü Yardımcısı Juhani Eskola, ülkede “iki doğrulanmış vaka bulunduğunu” söyledi. Eskola, Finlandiya’da ilk kez rastlanan domuz gribi vakaları ile ilgili ayrıntıların, bugün yapılacak bir basın toplantısında açıklanacağını kaydetti.

TAYLAND’DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Tayland’da ilk kez bir kişide domuz gribi (H1N1) virüsü belirlendiği, ancak hastanın tedavi olduğu bildirildi. Başbakan Abhisit Vejjajiva gazetecilere yaptığı açıklamada, “Laboratuvar testleri hastanın domuz gribi olduğunu doğruladı, ancak hasta iyileşti” dedi. Başbakan Tayland’ın ilk domuz gribi vakasıyla ilgili başka ayrıntı vermedi.

KÜBADA İLK H1N1 VİRÜS VAKASI DOĞRULANDI

Küba, H1N1 virüsüyle ilgili olarak ülkede ilk doğrulanmış vakayı açıklandı. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Meksikalı bir öğrencide H1N1 virüsünün tespit edildiği belirtilirken, öğrencinin sağlık durumuyla ilgili detay verilmedi.

Açıklamada, Küba’daki tıp okullarında 14 Meksikalı öğrencide H1N1 virüsü şüphesi doğuran belirtiler görüldüğü, ancak yapılan kontroller sonucu sadece birinde virüs bulunduğunun belirlendiği kaydedildi.

Dünya geneline yayılma eğilimi gösteren H1N1 virüsüne karşı önlemler alan Küba, bu çerçevede iki hafta önce Meksika’dan gelen uçuşları kabul etmeyeceğini açıklamış, havalanları ve limanlarda sağlık kontrollerini sıklaştırmıştı.

İNGİLTERE’DE DOMUZ GRİBİ VAKALARI 65’E ULAŞTI

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin 10 yeni vakanın varlığını doğruladığı İngiltere’de H1N1 virüsünün tespit edildiği vaka sayısının 65’e yükseldiği bildirildi.

Yeni vakaların ikisinin Londra’da, dördünün İngiltere’nin doğu kesiminde, ikisinin kuzey batı İnglitere’de ve birinin güneydoğu İngiltere’de ortaya çıktığı bildirildi. Yeni hastalardan 7’sinin yetişkin, üçünün çocuk olduğu belirtildi.

H1N1 virüsü tespit edilen hastaların 4’ünün İngiltere’den hiç çıkmadan domuz gribine yakalandığı, 6’sının ise hastalığı yurt dışına yaptıkları seyahatler sırasında kaptıkları kaydedildi. 336 kuşkulu vakanın ise halen incelenmekte olduğu bildirildi.

Bu arada yetkililer, bazı öğrencilerinde virüs görüldüğü için geçen hafta kapatılan 5 okulun bu hafta yeniden öğrenime açıldığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü de İngiltere’de hastalığa yakalananlarda belirtilen hafif seyrettiğini, erken teşhis ve antiviral tedavi sayesinde virüsün yayılmasının engellendiğini bildirdi.

ABD’DE HASTALARIN SAYISI 2618’E YÜKSELDİ

Hastalığın Meksika’dan sonra en fazla görüldüğü yer olan ABD’de ise vaka sayısının 2618’e yükseldiği bildirildi. Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi kurumu, ülkede 44 eyalette 2532 olarak açıkladığı H1N1 virüsü vaka sayısının 2618’e yükseldiğini kaydetti. Sağlık kurumu, hastalıktan bugüne kadar 3 kişinin öldüğü ülkedeki vakaların çoğunun hafif olduğunu belirtti.

Meksika’da H1N1 virüsü bulaşan kişi sayısı 2003’ü bulurken, bu hastalıktan ölenlerin sayısı da 56’ya çıkmıştı.

MEKSİKA’DA ÖLÜ SAYISI 56’YA ÇIKTI

Meksika’da H1N1 virüsü yüzünden ölenlerin sayısı 56’ya çıktı. Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, düzenlediği basın toplantısında, ülkede H1N1 virüsünden ölenlerin sayısının 56’ya çıktığını ve kesinleşen vaka sayısının da 2003 olduğunu söyledi. Kesinleşen vakaların yüzde 2,7’sinin ölümle sonuçlandığını kaydeden Cordova, hastalığın ülkenin merkezinde başkent Meksiko ve çevresinde yoğunlaştığını, her 10 vakadan 7’sinin buralarda görüldüğünü belirtti.

Meksika’da domuz gribi turizmi vurdu: 25 otel kapandı
Domuz gribinin ortaya çıktığı ülke Meksika’da turist sayısının düşmesi yüzünden ülkenin güneydoğusundaki turizm merkezi Cancun’da 25 otelin kapandığı bildirildi.

Yerel yetkililer, gribin ortaya çıkmasından beri geçen 3 hafta içinde 12 bin yatak kapasiteli otellerin müşterilerinin yüzde 20 civarında düştüğünü belirtti.

H1N1 virüsü Meksika’da 56 kişinin ölümüne neden oldu. Ülke çapında kesinleşmiş 2 binden fazla hasta bulunuyor.

Güney Koreli’de domuz gribi yoksaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.