‘Güneşlenmek ömrü yaklaşık 2 yıl uzatabilir’

Öldürücü bir cilt kanseri olan melanom riskini önemli ölçüde artırdığı için son yıllarda uzmanlar, güneş ışınlarına fazla maruz kalmanın sakıncalarına dikkat çekiyor. Bu uyarılar, birçok insanın güneşlenmekten çekinmesine neden oluyor ancak İsveçli bilim insanlarının araştırmasına göre güneşlenmek ömrü uzatabilir.

BBC’nin haberine göre, güneş ışınlarından sakınan kadınların, sık güneşlenen kadınlara kıyasla 0.6 ila 2.1 yıl daha kısa yaşadıkları belirtiliyor. Yani araştırma sonucu, güneşlenen kadınların, melanom riskine rağmen daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Araştırma, Karolinska Üniversite Hastanesi ile Lund Üniversitesinin, 20 yıl boyunca 29.518 kadını incelemesiyle gerçekleştirildi. 

20 yıl sonunda varılan sonuç; güneş ışığına maruz kalmanın kalp hastalıkları ve kanser dışındaki rahatsızlıklara yakalanma riskini azalttığını gösterdi.

“GÜNEŞTEN SAKINMAK, SİGARA İÇMEK KADAR ETKİLİ”

Ancak bu sonucun neden kaynaklandığının henüz anlaşılmadığını dile getiren araştırma ekibinin başındaki isim Dr. Pelle Lindqvist, güneşten sakınmanın ortalama ömür süresine, sigara içmek kadar etki ettiğini söyledi.

Dr. Lindqvist, “Güneşe en çok maruz kalanlar arasında sigara içenlerin, güneşten sakınan ve sigara içmeyenlerle aynı seviyedeki risk grubunda olduğunu gördük. Bu da, güneş ışıklarından sakınmanın, sigara içmekle aynı risk faktörü oluşturduğunu
gösteriyor” diye konuştu. 

Bu araştırma, güneşlenmenin cilt hastalıkları riskini azalttığını gösterse de, daha önce yapılan çok sayıda araştırma, UV ışınlarının cilt kanserinde önemli bir etken olduğunu kanıtlamış durumda.

‘KARARINDA’ GÜNEŞLENİN, SAĞLIKLI KALIN

Özetle; her şeyin olduğu gibi güneş ışınlarının da ‘azı karar, çoğu zarar’ demek yanlış olmaz. Bazı uzmanlar, günde sadece 15-20 dakika, güneşten koruyucu bir ürün kullanmadan, özellikle el ve ayak bileklerini güneşlendirmenin önemine işaret ediyor. Bu şekilde başta kemik sağlığı olmak üzere metabolizma üzerinde çok önemli etkileri olan günlük D vitamini ihtiyacının önemli ölçüde karşılandığı belirtiliyor. 

Uzmanların bir diğer önerisi ise 15-20 dakika koruyucu kullanmadan güneşlendikten sonra, güneşe çıkmadan 30 dakika önce en az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanmak ve sabah 11 ila öğleden sonra 3 saatleri arasında güneş ışınlarından uzak durmak yönünde.

Bu arada sadece İngiltere’de yılda ortalama 14.500 cilt kanseri vakası görülüyor ve bu vakaların yüzde 85’inin önlenebilir olduğu belirtiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.