‘Güneş kremini devlet ödesin’ önerisi

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansının (IARC), ultraviyole ışınlarını kesin kanserojenler arasında saydığını bildirdi.

Avustralya gibi yazın sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu bazı ülkelerde, güneş altında çalışan tarım işçici ve denizci gibi meslek grubundakilerin koruyucu güneş kremlerinin devlet tarafından ödendiğini kaydeden Tuncer, iş gereği açık havada çalışmak zorunda olanların cilt kanserinden korunması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Murat Tuncer, bu çerçevede gün boyu açık havada çalışanların güneş kremlerinin devlet tarafından ödenmesi için SGK’ya öneri götürdüklerini kaydederek, ”Bronzlaşmak için uzun saatler güneş altında kalmak kişisel bir tercihtir. Ama iş gereği ultraviyole ışınlarına maruz kalıp cilt kanseri riskiyle karşıya karşıya olanların korunması gerekir. Bu nedenle bu kişilerin koruyucu güneş kremlerinin geri ödeme kapsamına alınması gerekir” dedi.

GÜNEŞTEN KORUNMAK NEDEN ÖNEMLİ?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seher Bostancı da, cilt kanserinin oluşumunda en önemli nedenlerin başında güneşe aşırı maruz kalmanın geldiğini bildirdi.

Dermatolojik Cerrahi Derneği Başkanı da olan Bostancı, kırsalda tarım kesimindekiler, denizciler ve açık havada çalışan diğer meslek grubundakilerin yoğun ultraviyole ışınlara maruz kaldıkları için risk altında olduklarını vurgulayarak, ”Bu kişiler mutlaka güneşten koruyucu krem ve geniş kenarlı şapka kullanmalıdırlar” diye konuştu.

Bostancı, güneş kremlerinin etkisinin 2-3 saat sürdüğünü ifade ederek, bu nedenle gün boyu güneş altında kalanların koruyucu kremini belirli aralıklarla tekrar sürmeleri gerektiğine işaret etti. Bu kişilere, ”sık sık cilt kontrolü yaparak ben ve kahverengi noktalardaki değişimleri takip etmeleri” uyarısında bulunan Bostancı, vücutta kahverengi kabarıklık oluşumu ve benlerde koyulaşma gibi durumlarda, dermatoloğa başvurulmasında fayda olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Bostancı, deri kanserinin tedavisinde erken teşhisin önemine değinerek, ”Türkiye sıcak bir ülke ve 3 tarafı denizlerle çevrili olduğu için deri kanserine çok rastlanıyor” dedi.

Seher Bostancı, güneşe çıkanların kullanacakları kremlerin en az 30 faktörlü olması gerektiğini bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.