Gündüz yorulan çocuk, gece çabuk uyuyor

doktor oneri

Auckland Üniversitesi’nden Edwin Mitchell ve ekibi, ölçüm cihazıyla 7 yaşındaki 591 çocuğun hareketlerini inceledi.

Araştırmada, çocukların uykuya ortalama 26 dakikada daldıkları, daha çabuk uyuyanların hareketli çocuklar olduğu görüldü.

Hareketsiz geçen her saatin çocuğun uykuya dalma süresini 3 dakika uzattığını vurgulayan bilim adamları ayrıca, iyi uyuyamayan çocuğun okulda daha fazla güçlük çektiğini belirterek, bu çocukların aşırı kilolu olma riskinin de daha fazla olduğunu kaydettiler.

Ebeveynlerin yüzde 16’sının okul çağındaki çocuklarının uykuya dalmada güçlük çektiğinden yakındığı vurgulanırken, hareketin yalnızca aşırı kilolu olmamak ve kalp damar sağlığı için değil uyku için de önemli olduğu ifade edildi.

Araştırma, ”Archives of Disease in Childhood” dergisinde yayımlandı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.