Günde kaç kalori almanız gerekli

Günde kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için bir beslenme uzmanına gitmeniz gerekir. Ama Dünya Sağlık Örgütü’nün bu basit denklemi ile de kendinize bir rutin oluşturabilirsiniz.

18-30 yaş arası erkekler kilo olarak ağırlıklarını 15.3’le çarpıp buna 679 ekleyebilir. 30-60 yaş aralığındaki erkekler ise kilo olarak ağırlıklarını 11.6 ile çarpıp 879 ekleyebilir. 60 yaş üstü erkekler ise kilo olarak ağırlıklarını 13.5 ile çarpıp 487 ekleyebilir.

18-30 yaş arası kadınlar kilo olarak ağırlıklarını 14.7 ile çarpıp buna 496 ekleyebilir. 30-60 yaş aralığındaki erkekler ise kilo olarak ağırlıklarını 8.7 ile çarpıp 829 ekleyebilir. 60 yaş üstü erkekler ise kilo olarak ağırlıklarını 10.5 ile çarpıp 596 ekleyebilir.

Unutulmaması gereken bir nokta ise günde almanız gereken kalori miktarı ile ilişkilidir. Bütün yaş ve cinsiyetler için geçerli olan bir başka etken ise eğer gününüzü oturarak geçiriyorsanız çıkan sonucu 1.5 ile ama eğer aktif bir hayat tarzınız varsa bunu 1.8 ile çarpın.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.