Günde bin çocuk açlıktan ölüyor

Nijerya‘da sağlık sektöründeki iyileşmelere rağmen yetersiz beslenmenin her gün en az bin çocuğun yaşamına mal olduğu bildirildi.

Yetersiz beslenmenin, okul başarısını düşürdüğü ve çocukları hastalıklara açık hale getirdiğine dikkati çeken yetkililer, bu durumun ekonomik büyümeyi de önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor.

Nijerya Demografik ve Sağlık Araştırma Merkezinin 2013 verileri de yetersiz beslenmeye bağlantılı olarak 11 milyon Nijeryalı çocuğun gelişiminde gerilik görüldüğünü ortaya koyuyor.

Yetersiz beslenme sorunuyla mücadele bağlamında ülkenin kuzeyindeki 11 eyalette Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) yönetimde merkezler bulunuyor.

Kano’daki merkezin koordinatörü Meryem Abdullahi, merkeze haftada 400 yetersiz beslenme vakasını kabul ettiklerini söyledi. Merkezde çocuklara, kaybettikleri besinleri geri kazanmaları için bir program uygulanıyor. Program sayesinde son altı yılda 200 bin hayatın kurtarıldığını belirtiliyor.

UNICEF Beslenme Uzmanı Dr. Bamidele Omotola, 2009 yılından bu yana uygulanan programdan bir milyon çocuğun faydalandığını, yetersiz beslenen bir çocuğun tedavisi için en az 274 dolar harcandığını söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.