Grip, tesbih toplattı

Saruhanlı Müftü Vekili Erkan Şenoğlu, dünya çapında etkili olan pandemik A (H1N1) gribine karşı önlem almak amacıyla Çarşı Camii’ndeki tespihleri topladıklarını, cemaatin namazın ardından yanlarında getirdikleri tespihlerle ibadetlerini gerçekleştirebileceklerini kaydetti.

Pandemik gribin, insandan insana tespih yoluyla da bulaşabileceğini, günde 5 kez el değiştiren tespihlerin virüsü taşıyabileceğini bildiren Şenoğlu, şöyle devam etti:

”Camilere namaz kılmak için günde yüzlerce insan geliyor. Namazın ardından tespih çekiliyor. Dolayısıyla bir tesbih günde 5 kez el değiştiriyor. Müftülük olarak pandemik virüsün insandan insana tespih yoluyla da geçebileceğini göz önünde bulundurarak, tespihleri topladık, bir poşetin içine koyup, depoya kaldırdık. Grip salgını geçtikten sonra bunları dezenfekte edip yeniden camiye koyacağız.”

Müftü Vekili Şenoğlu, pandemik gribe karşı vatandaşları bilgilendirmek amacıyla camilerde din görevliler tarafından çeşitli vaazlar verildiğini, İslamın temel esaslarından biri olan temizlik kurallarına uyulması konusunda sürekli uyarılarda bulunduklarını sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.