“Grip değil, komplikasyonlar öldürür”

Dönemsel olarak salgın haline gelen ve ölümlere neden olan grip virüsünden korunmak için önerilerde bulunan Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Çakır Güney, hastalığın mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Grip virüsünün sürekli mutasyon geçirerek her grip sezonunda yeni bir kimlikle karşımıza çıktığını ve duyarlı tüm yaş gruplarında kolaylıkla yayıldığını aktaran Güney, “Gripten korunmada bağışıklık sisteminin güçlü olması ya da gücendirilmesi çok önemlidir. Dengeli beslenmek, bol sıvı tüketmek, düzenli uyumak, el hijyenini sağlamak, hastalığa yakalanmış kişilerle temastan kaçınmak, özellikle risk altındaysanız aşı yaptırmak önleyici olabilmektedir” dedi.

Dr. Güney, yumurta alerjisi bulunanların, 6 aydan küçük bebeklerin ve gebeliğin ilk üç ayında olanların aşı yaptırmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

“EN BULAŞICI DÖNEM İLK 2-3 GÜN”

Grip virüsünün çok sayıda tip ve alt tipi olduğunu söyleyen Güney, “A tipi hem insanları hem de domuz, ördek, fok, at ve benzeri hayvanları enfekte eder. B tipi yalnızca insanları enfekte eder. Gribin özgül bir kliniği yoktur. Ateş, üşüme ve titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, şiddetli halsizlik, miyalji gibi semptomlar başlamadan bir gün öncesinden onuncu güne kadar hastalık bulaşıcıdır. İlk 2-3 gün en bulaşıcı dönemdir” ifadelerini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.