Gözünü çıkartıp tekrar yerleştirecekler

Chloe Strudwick isimli 5 yaşındaki İngiliz kız çok hassas bir göz operasyonu geçirmeye hazırlanıyor. Minik Chloe’nin iki gözü koordineli olarak hareket etmiyor. Şaşılık olarak da bilinen bu durum Chloe’nin dünyayı 3 boyutlu değil de düz bir şekilde görmesine neden oluyor. Bu durum yalnızca görme bozukluğuna değil aynı zamanda baş ağrısına da yol açıyor.

Doktorlar Chloe’nin büyüdükçe gözündeki kasların gücünü kaybedeceğini ve sonunda “tünel görüşü” sendromuna sahip olacağını söyledi. (Tünel görüşü kişinin dairesel bir tünelin içinden bakar gibi görmesi durumu) Tedavi edilmezse zamanla sol gözü iyice tembelleşecek olan minik kızın beyni de bu gözden gelen sinyalleri algılayamaycak.

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Şaşılık tedavisinde gözlük kullanımı, göz egzersizleri ve ilaçlar kullanılıyor. Ancak bunlar minik Chloe’nin durumunda işe yaramadı. Bunun üzerine ameliyat kararı alındı. Ameliyat oldukça riskli ve hassas. Ancak Chloe’nin annesi daha fazla zaman kaybetmenin onun için iyi olmayacağına inanıyor. 

GÖZ YERİNDEN ÇIKARILIP TEKRAR YERİNE YERLEŞTİRİLECEK

Chloe 3-6 ay sonrası ameliyata alınacak. Doktorlar sağ gözünü ameliyatla çıkartıp bu göze bağlı olan kasları kısaltacak ve tekrar yerine yerleştirecek. Bu sayede iki gözün senkronize çalışması sağlanacak. Operasyonun riskleri konusunda oldukça endişeli olan Kelly ise bunun Chloe için ameliyatın en iyi seçenek olduğunu düşündüğünü söyledi.

BAZI DURUMLARDA İKİ GÖZE BİRDEN AMELİYAT GEREKEBİLİYOR

Genel anestezi altında yapılacak olan ameliyat sırasında şaşılık tek gözde olsa bile iki gözün koordinasyonunu sağlamak için iki göze birden operasyon yapmak gerekebiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.