Gözleriniz sizi ele veriyor

“Kişinin gözünün rengine bakarak fazla katı yağ yiyip yemediğini, tansiyon hastası olup olmadığını, çok alkol tüketip tüketmediğini anlarız” diyen Op. Dr. Gülbin Saltık’a göre, gözler vücudun aynası ve pek çok sorunu açığa çıkarıyor.

Sadece mikroskopla değil, çıplak gözle bile bazı hastalıkları ve sorunları tespit etmenin mümkün olduğunu belirten Saltık, “Bizimki bu açıdan biraz şanslı ve özel bir branş. Çünkü göz doktorlarından başka, bir organın içini çıplak gözle gören başka hekim yok. Küçük bir mercek yardımıyla bir organın içini görme şansına sahibiz, çünkü gözün içi, vücudun da içi” diyor ve gözlerin nasıl yol gösterici olduğunu şöyle anlatıyor:

DİYABETİ DE YÜKSEK KOLESTEROLÜ DE ANLIYORUZ 
“Gözün hem arkasına hem de dıştan görüntüsüne bakarak tansiyon, diyabet, tiroid gibi sistemik problemleri anlayabiliyoruz. Örneğin tiroid hastalarında gözler dışarı doğru yer değiştirir, yani eksoftalmus olur. Depo hastalığı dediğimiz karaciğer hastalıklarını, sarılığı veya biluribin yüksekliğini gözlerin sklera denen beyaz kısmına çıplak gözle bakarak anlayabiliriz. Kansızlığı konjontivaya bakarak anlarız. Göz kapaklarının üstünde ksantalezma denen küçük beyaz lekeler gördüğümüzde kolesterol yüksekliğini düşünürüz. Piterjiyum denen bir tür et oluşumunu gördüğümüzde, hastanın genellikle dışarda veya güneşte çalıştığını anlarız. Çünkü dışarıda uzun süre çalışanlarda veya deniz kenarında oturanlarda sık görülen bir lezyondur. Yine 10 yıl günde 20’den fazla sigara içen birinin gözümüzden kaçması mümkün değil, çünkü damar sertliğini görürüz.”

BAKIŞLARINIZDA NELER GİZLİ?
Dr. Saltık’a göre sadece gözler değil, bakışlar da vücuttaki gidişat hakkında önemli ipuçları veriyor.

“Göz kapaklarını, konjoktivanın rengini, gözün yerleşim şeklini ve bakışları bir bütün olarak düşünmek lazım. Şaşılık veya kayma gibi durumları kastetmiyorum, onlar zaten göz hastalıklarının içinde ama kişinin bakışından bile vücudundaki sistemik sorunu tespit etmek mümkün.”

İRİS VÜCUDUN AYNASI MI?
İridoloji, irisin rengine, iristeki liflerin durumuna göre kişinin sağlığı hakkında belirleyici rol üstlenen bir yöntem. Bilimsel gerçekliği kabul edilmemekte birlikte Rusya gibi bazı ülkelerde göz hastalıklarının alt branşı olarak görülüyor.

Gözler, insanın ruh halini de dışa vuruyor. Hüzün, mutluluk, korku ya da şaşkınlık gözlerden okunabiliyor. Gözlerin psikolojiden fiziksel sorunlara pek çok konuda önemli bulgular sunduğunu belirten Dr. Gülbin Saltık, iridolojinin modern tıpta kullanılan bir yöntem olmadığını söylüyor.

İRİDOLOJİ NE KADAR BİLİMSEL?
“İris, yani göz bebeğinin etrafındaki tabakayı parti parti bölmüşler ve her partiye akciğer, karaciğer, böbrek, beyin gibi bölümlere ayırmışlar. Self kontrol sistemi içinde iç bükey bir aynayla kendi irisinizi kontrol etmenizi salık veren bir yöntem geliştirmişler. daha çok Rusya’da uygulanıyor, irisin bu bölgesini görürseniz böbreğinizde, şu bölgesini görürseniz kalbinizde sorun var gibi tespitlerin olduğu bir el kitabı hazırlamışlar.

Biz de irise bakarak bazı hastalıkları anlıyoruz ama bu parti akciğer, şu parti beyin gibi bir kesinlik bilimsel olarak kabul edilmiyor. Sadece iristeki liflerin sağlam veya atrofik olup olmaması, yerleşim şekli gibi bulgular bize kişinin genetiği ve göz sağlığı hakkında bilgi verir. Ancak irise bakıp da ‘senin karaciğerin hasta veya beyninde ur var’ demek mümkün değil, bunun modern tıpta henüz yeri yok.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.