Göz tansiyonu körlüğe yol açıyor (Glokom nedir?)

Glokomun tüm dünyada 50 – 60 milyon insanı etkilediğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, erken teşhisin önemine, dolayısıyla uyarıcı belirtilere vurgu yaptı.

Yaygın bir göz hastalığı olan glokom, göz içindeki sıvı basıncının göz sinirlerine zarar verebilecek düzeye gelmesiyle ortaya çıkıyor, tedavi edilmezse görme kaybına yol açabiliyor. Dünyada yaşanan körlüklerin ikinci sebebi olarak gösterilen hastalıkta erken teşhis ve tedavi görme kaybını engelleyebiliyor.

Hastalığın yeni doğmuş bebeklerden ileri yaşlardaki kişilere kadar pek çok insanda görülebildiğini söyleyen Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, 40 yaş üzeri, ailesinde glokom bulunan, hipotansiyon, hipertansiyon, diyabet, migren ve miyopisi olan kişilerin normalden daha fazla risk oluşturduğunu ifade etti.

40 YAŞINI GEÇENLER DİKKAT

Glokomun sinir hücrelerinin zarar görmesiyle oluştuğunu aktaran Doğan, “Gözün içinde sürekli bir sıvı vardır. Bu sıvının boşaltılmasından sorumlu olan kanalın daralması ya da kapanmasıyla biriken sıvı yavaş yavaş göz bebeklerine basınç yapar. Erken tedavi edilmezse hastalarda görme kaybı oluşur. Glokom çok yavaş ilerlediği için çoğu hasta oluşan görme kaybını hemen fark edemez. Bu nedenle özellikle 40 yaş üzeri kişiler göz tansiyonlarını mutlaka yılda bir kez ölçtürmeli” dedi. 

BAŞ AĞRISI GLOKOMUN NEDENİ OLABİLİR

KLASİK TEDAVİYE ALTERNATİF YÖNTEM: TRABEKTOM

Geleneksel glokom tedavisinde çoklu ilaç uygulamaları, ömür boyu kullanılacak göz damlaları, lazerler ve bazı ağır cerrahi ameliyatlar yapıldığını anlatan Prof. Dr. Doğan, Türkiye’de de kullanılmaya başlanan trabektom cihazının hastalığın tedavisinde önemli etkiye sahip olduğunu dile getirdi. 

Doğan, bu cihazın diğer tedavi yöntemlerinden farklı olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Trabektom, gözün hastalığa karşı kendi doğal tedavi mekanizmalarını harekete geçirmesine yardımcı olmaktadır ve göz içi sıvısının dışa akımını kolaylaştırarak göz içi basıncını dengelemektedir. Hastaya zarar vermeyen bu girişim, göz içi basıncını dengeleyerek optik sinir hasarı, görme alanı kaybı ve körlüğe karşı koruyucu olmaktadır. Glokom tedavisinde kullanılan FDA onaylı bir cihazdır.”

YÖNTEM HANGİ HASTALAR İÇİN UYGUN?

Bu cihazın özellikle göz içi basıncının hafif ve orta derecede düşürülmesi gereken hastalarda ideal sonuç verdiğini ileri süren Prof. Doğan, “Ancak göz basıncının çok yüksek olduğu hastalarda uygun değildir. Bu tip vakalarda konjontivanın geniş açıldığı klasik yöntemin uygulanması gereklidir. Yaklaşık olarak glokom hastalarının yarısından fazlası bu cihazla yaptığımız uygulamadan yarar görebilir” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.