Görme engelliler haklarını biliyor mu?

Broşürlerin kullanıma sunulması dolayısıyla düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, engelli vatandaşların sağlık kurumlarında karşılaştıkları sorunlara çözüm bulma amacıyla başlattıkları çalışmalarda ilk olarak görme engellilere yönelik broşürlerin hazırlandığını bildirdi.

GEÇ KALMIŞ BİR İLGİ
Toplumda engellilerin sayısının yüksek olduğunu ve bu grubun sorunlarına çözüm bulma konusunda gecikme yaşandığını ifade eden Aksoy, ”Gecikmenin biraz da derneklerin hoşgörülü yaklaşımından olduğunu düşünüyorum. Ben kendilerinden sağlık müdürü olarak da özür diliyorum. Şimdiye kadar başka bir kurum düşünmemiş olabilir ama bizler daha evvel yapabilmeliydik. Bu eksikliğimizi gideren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Aksoy, hastanelerdeki ”Hasta Hakları Birimleri”nin verimli işler yaptığını, ancak bu birimlerin ilgili tüm kuruluşlarla işbirliğini geliştirerek faaliyetlerini genişletmesi gerektiğini belirtti.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Erhan Önal da görme engellilerin broşürlerde, hastanelerdeki hak ve sorumlulukları, karşılaşacakları sorunlar karşısında başvuru merkezleri gibi konulara ulaşabildiklerini kaydetti. Önal, Brailli alfabesiyle hazırlanan broşürlerin ardından işitme engelliler için görsel unsurlar içeren bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacaklarını anlattı.

Altınokta Körler Derneği Başkanı Süha Sağlam ise hazırlanan broşürün engellerin sorunlarına çözüm bulunması konusunda önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Dernek Üyesi Aysun Yeşilyayla, Brailli alfabesiyle hazırlanan 4 sayfalık broşürün bir kısmını okudu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.