“Gökdelenin tepesinden asfalta çakıldım”

Gazeteci Ayzen Atalay Durmuşoğlu, hamileliğinin 30. haftasında başlayan süreci ve yaşadıklarını şu cümlelerle özetliyor.

9 HAFTA HASTANEDE YAŞADIK
Ama geçti, hepsi geride kaldı… Hastanede geçirdiğimiz o 9 hafta geride kaldı… Onu ilk gördüğümde döktüğüm tek gözyaşı, “ama o ne hissettiğinizi anlar, güçlü olun” diyen şefkat dolu hemşirenin uyarısı ile bir daha hiç akmadı. O uyarı bize güç verdi, 9 hafta boyunca eşim de ben de hastanede yaşadık. Eşim işe sabah 6’da Gebze’deki hastanemizden yola çıkıyor, Yeşilköy’e gidiyor, akşamları da geri geliyor, sabaha kadar Efe’nin yanıbaşında kuvözde onu seyrederek, nefeslerini sayarak yaşıyordu.

ACABA BİZİM ÇOCUĞUMUZ NEFES ALABİLECEK Mİ?
Ben de gündüzleri Efenin yanındaydım. Onu emzirmek için, sütümün kesilmemesi için uğraşıyordum. Bu süreçte Efe’nin doktorları ve hemşireleri bize çok büyük destek verdi. Ne zaman moralimiz bozulur gibi olsa, yanımızdaydılar. Efe’yi emzirmeye çalışırken ne zaman kafamı kaldırsam iki doktor, üç hemşire ve eşim dört gözle bakıyor “emiyor mu, emdi mi?” diye soruyorlardı. Hastanedeki odamız kadın doğum katındaydı, ne yazık ki, tam da bebek odasının karşısındaydı. 24 saat boyunca yeni doğan bebeklerinin sevincini yaşayan ailelerin sesleri arasında, “acaba bizim çocuğumuz nefes alabilecek mi?” diye bekledik günlerce.

TÜNELİN UCUNDA GÜNEŞLİ GÜNLER DE VAR
Celal Efe çok güçlü bir çocuk çıktı. Yaşadığı tüm zorlukları atlattı. Sütünü içti, uyudu… Bir sağlık sorunu yaşadığında sabretti bekledi. Ve hastaneden taburcu olduk. Evdeki ilk günler de endişe doluydu. Ona bakmayı becerebilecek miydik? Ama oldu işte. Tüm bunların ardından 2.5 yıl geçti. Bugün Celal Efe, sağlıklı, koşan, oynayan, hayatı merakla öğrenmeye çalışan bir çocuk. Umudumuz, duamız onun ve onun gibi erken doğan tüm cocukların sağlıklı olması. Erken doğan bebeği olanların işi çok zor ama tünelin ucunda güneşli günler de var…

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.