Göğsüne 40 santimlik demir saplandı, 3 santimle hayata tutundu

Karşıyaka ilçesinde bir inşaatta çalışan A.Y, dengesini kaybederek 1 metre yüksekten demirlerin üzerine düştü. 

Yaklaşık 1 metrelik demirin 40 santimetresi, A.Y’nin sağ koltuk altından göğüs kafesine girdi. A.Y, ilk müdahalesini yapan 112 Acil Servis ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

Tomografi cihazına vücudunun dış bölümündeki 60 santimetrelik parçadan dolayı giremeyen A.Y, ameliyata alındı. Ameliyathanede vücudundaki demir çıkarılan A.Y, 7 kişilik ekibin başarılı operasyonu sonrasında yaşama tutundu.

“TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ DEMİRİ ÇEKTİK”

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu, A.Y’nin ilk muayenesinde şok bulguları bulunmadığını gördüklerini, bu durumun da sevindirici olduğunu belirtti. Birçok vakada ana damarlarda oluşan hasarlar nedeniyle yaralının hastaneye yetiştirilemediğini dile getiren Kaptanoğlu, şöyle konuştu:

“Yaralının vücudunun dışındaki demirden dolayı cihaza girilemeyeceği söylendi. Bizim demiri çekmemiz gerekiyordu ama çekince gerekli müdahale zamanını bulamayız diye bunu ameliyat şartlarında yapmaya karar verdik. Hastayı ameliyata aldık uyuttuk. Acı, sızı duymadan gerekli önlemleri aldık daha sonra tereyağından kıl çeker gibi demiri çektik çıkardık.”

İŞ KAZALARININ ÖNLENMESİ İÇİN GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINMALI

Operasyonun yaklaşık 1,5 saat sürdüğünü kaydeden Kaptanoğlu, “Demir 3 santimetre daha ilerlemiş olsaydı, soluk borusu, yemek borusu, ana toplar damar ile kalbe giren çıkan damarları yaralayabilirdi, o zaman hayati riski çok yüksek olurdu.” ifadelerini kullandı.

Hastanın taburcu edilecek duruma geldiğini belirten Kaptanoğlu, iş kazalarına karşı çalışanlardan daha dikkatli olmalarını ve kurallara uymalarını istedi.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.