Göğsünden dil yapıldı (Dil kanseri nedir?)

Mersin’in Tarsus ilçesinde annesiyle yaşayan ve sebze yetiştiriciliğiyle geçinen Zafer Dağ, Ocak ayında dilinde yara ve ağrı şikayetiyle bir sağlık ocağına gitti. Verilen ilaçları kullanmasına rağmen dilindeki yaralar iyileşmeyince Zafer Dağ, başka bir sağlık merkezine başvurdu. 

KBB Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan, hastayı dil kanseri teşhisi koydu. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata ile yapılan konsey sonucunda organ koruma protokolüne karar verildi. Kemoterapi ve ışın tedavisi uygulamasının ardından önce kitlenin küçüldüğü, 6’ncı ayda ise tekrar büyüdüğü ve dilin tamamını kapladığı anlaşıldı.

“ŞİFA İLE TABURCU OLDU”

Bunun üzerine hastaya dilin çıkarılması ve lenf akımının süzüldüğü boyun bölgesindeki nodlarının temizlenmesi ve çıkarılacak dilin yerine ağız tabanını doldurması için göğüs bölgesinden doku nakli operasyonu uygulandı. Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, Op. Dr. Aykut Bozan ve ekibi tarafından yaklaşık 12 saat süren operasyonun ardından bir hafta yoğun bakımda kalan, 1 ay hastanede takip ve tedavisi süren Zafer Dağ, riskli dönemin atlatılması üzerine taburcu edildi. Sağlığına kavuşan Zafer Dağ, kendisini çok iyi hissettiğini, ağrılarının kalmadığını söyledi.

İLK KENDİ ADINI SÖYLEDİ

Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, kapsamlı bir ameliyat yaptıklarını, en keyifli yönünün hastalarını şifa ile taburcu etmek olduğunu söylerken, ekibi ile birlikte gerçekleştirdiği operasyonu söyle anlattı: “Göğüs bölgesinden doku alınarak ağız tabanı için dil yapıldı. Bu dil orada sabit dil olacak. Hasta hiç hareket ettiremeyecek. Dil geriye kaçmasın diye çene kemiğine delikler açarak sabitledik. Konuşma yetisini zamanla kazanacak. Hastamızın operasyon sonucu ilk söylediği şey kendi adıydı.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.