Göçmen ve mülteciye koşulsuz sağlık hizmeti

Birleşmiş Milletler Ortak HIV/AIDS Programı (UNAIDS) Koordinasyon Kurulu’nun Cenevre’de yaptığı “Yer Değiştiren Bireylerin HIV/AIDS Epidemisindeki Yeri” başlıklı toplantıda göçmen, sığınmacı ve mültecilerin sağlık hizmetlerine erişimi ve yaşanan sorunlar masaya yatırıldı.

Türkiye UNAIDS’in toplantısına ilk kez bakanlık düzeyinde katıldı. Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek, Sağlık Bakanlığının böyle bir toplantıda yer almasının ne anlama geldiğini ntvmsnbc’ye şöyle anlattı:

“Türkiye’de HIV/AIDS bir sağlık sorunu olarak hükümetler tarafından yeterince ciddiye alınmıyor. Ayrıca yer değiştiren bireylerin yani göçmen, sığınmacı ve mültecilerin sağlık hizmetlerine erişimlerinde ciddi sorunlar yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu toplantıda yer alması bu anlamda olumludur, her iki konuda artık bu sorunları kabul ettiği anlamına geliyor.

Biz her ne sebeple olursa olsun Türkiye sınırları içerisindeki HIV ile yaşayan bireylerin sağlık hizmetlerine ücretsiz erişiminin savunuculuğunu yapmaktayız. Çünkü sağlık hakkı en temel insan haklarındandır. Umuyoruz ki bakanlığımız bu toplantıda çıkan öneriler doğrultusunda programını yeniler.”

KARARLAR HÜKÜMETLER İÇİN TAVSİYE NİTELİĞİNDE
Dünyada aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 108 ülkenin göçmen, sığınmacı ve mültecileri kabul ettiğini söyleyen Şimşek, toplantıda yer değiştiren bireylerin sağlık hizmetlerine koşulsuz erişiminin konuşulduğunu söyledi. Şişmek’e göre bu koşulsuzluğun açılımı ise şöyle:

“Kim olursa olsun, uyruğu ne olursa olsun, o ülkede yaşaması koşulu ile tedavi, destek ve bakım hizmetlerinden ücretsiz yararlanmasıdır. Bu toplantıda alınan kararlar hükümetler açısından tavsiye niteliğinde ve kararların yaptırımı yok. Ancak hükümetler yürüttükleri HIV/AIDS programında bu tavsiyeleri ciddiye alarak değişiklikler yapabilir.

Türkiye açısından somut bir sonuç ancak Sağlık Bakanlığı bu sorunu ülke programına aldığında olacaktır. Taahhüt edilen durumlara bakıldığında, tüm HIV/AIDS ile yaşayan bireyler ücretsiz olarak tüm hizmetlerden yararlanabilecektir. 

TÜRKİYE AÇISINDAN OLUMLU BİR ADIM
Yani insan ayrımı yapılmadan, ülkemizde yaşayan tüm bireyler bu sağlık hizmetlerine ulaşabilecek. Bu durum HIV/AIDS açısından çok önemli. Çünkü HIV/AIDS, tedavi edildiği takdirde bulaşıcılığının azaldığı kronik bir hastalık. Ülkemizde tedavi alamayan birçok sığınmacının olduğunu düşünürsek ve Türkiye’nin tam geçiş noktası olduğu göz önüne alınırsa, bu kararlar ülkemiz için çok önemlidir ve acilen hayata geçirilmelidir.”

RAPORDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR
UNAIDS toplantısında sorunları aşmak için yürütülecek çalışmalar bir raporda toplandı. Raporda yer alan en çarpıcı sonuçlar ise şöyle:

Ülkelerin, Ulusal AIDS stratejik plan ve bütçelerine, yer değiştiren bireyleri de ekleyerek kendi HIV/AIDS epidemilerini net olarak tanımlaması, göçmen popülasyonunu ve gereksinimlerini net olarak belirlemesi.

Hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve Birleşmiş Milletler ajanslarının bir arada olduğu multisektörel çalışma planı hazırlanması, sığınmacı, mülteci ve göçmenlerin ülkeye girişi, yerleşmesi ve ikameti ile ilgili sınırlamaların olabildiğince azaltılması.

HAK TEMELLİ YAKLAŞIM OLMALI
Tüm HIV ile yaşayan insanların tedaviye ulaşımının sağlanması, korunma programlarının, destek ve tedavi programları ile birlikte yapılması, hak temelli yaklaşım sağlanması, ülke programına cinsiyet eşitliği kavramının eklenmesi, tedavi kılavuzlarının yeniden gözden geçirilmesi.

HIV ile ilgili araştırmaların yapılması ve özellikle aşı çalışmalarına destek verilmesi, hükümetlerin LGBTT (Lezbiyen Gey Biseksüel Travesti Transseksüel) organizasyonlar, seks işçileri ve HIV pozitif ağlarla iletişim halinde olması.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.