Göbek yağlanması daha tehlikeli

Fazla kilolu olmasanız da göbek ve bel bölgesindeki yağlar sizin için öldürücü olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 15 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada bu sonuca varıldı.

Çalışmada, normal kiloda olan ancak göbek ve bel bölgesinde yağlanma olanların kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Bu tip insanların kalp hastalıklarından ölüm riski, obez olup da kiloları kalça ve bacaklarında toplananlardan “yüzde 32” daha fazla.

Uzmanlar, bundan yola çıkarak, “ne kadar kilolu olduğunuzdan ziyade, bu kiloların nerede toplandığı önemli” diyor.

Erkeklerde bel çevresi 102 santimetreden, kadınlardaysa 88 santimetreden fazla olması halinde risk artıyor.

Bel çevresindeki kilolar, iç organların yağlanmasına yol açıyor ve kalp hastalıkları riskinin yanı sıra kan şekeri ve kandaki yağ seviyesini gösteren trigliseridi de yükseltiyor.

İnsanların vücut yapısında genetik faktörlerin etkili olduğunu vurgulayan uzmanlar, kalori yakmak için en sağlıklı seçeneğin sağlıklı beslenme ve fiziksel egzersiz olduğunu hatırlatıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.