Göbek deliğinden izsiz ameliyat devri

Ameliyat, başarılı geçse bile, bedeninizde hatıra bırakır, izi, sizinle ömür boyu kalır. Özellikle de karın bölgesinde yapılan ameliyatlar nedeniyle oluşan büyük yara izleri, estetik kaygıların oluşmasına yol açar.

2008 yılından beri uygulanan tek port cerrahisinin bu tür kaygılara son verdiğini söyleyen Acıbadem Kadıköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nihat Yavuz, göbek deliğinden girilerek gerçekleştirilen ameliyatlar hakkında merak edilen noktalara açıklık getirdi ve yöntemin hastaya sağladığı konforları anlattı:

“Ameliyat sonrası duyulan ağrı minumuma iniyor. Hasta, ameliyattan kısa bir süre sonra hareket edilebiliyor. Hastanede kalış süresi, dolayısıyla da işe başlama ve normal hayata dönüş süresi kısalıyor, estetik olarak da iyi sonuçlar elde ediliyor. 

TEK PORT CERRAHİSİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?
Tek port cerrahisinde, karın ön duvarına yani göbek bölgesine tek bir kesi (delik) açılıyor. Ameliyat, kesiden içeri sokulan ve bu işlemler için özel olarak geliştirilmiş aletler yardımıyla laporoskopik şekilde gerçekleştiriliyor.

Laporoskopik cerrahi, klasik cerrahi yöntemlerden farklı. Tek port cerrahisi ise klasik laporoskopik yönteme göre farklı. Üstelik bu farklılıklar, hastanın avantajları haline geliyor. Normal klasik laporoskopik cerrahide yapılan ameliyata göre üç, dört veya beş adet port (boru) ve bu portlardan çalışan özel aletler yardımıyla ameliyat gerçekleştiriliyor. Sonrasında hastanın karnında üç veya dört adet kesi izi kalıyor. Tek port cerrahisinde ise sadece göbek bölgesinde kesi söz konusu olduğu için ameliyat sonrasında hastanın karın bölgesinde görülebilen kesi izi olmuyor. Bu nedenle tek portla yapılan cerrahiye ‘izsiz cerrahi’ deniliyor.”

ALETLER 360 DERECE DÖNÜYOR, 90 DERECE KIVRILIYOR
Tek kesiden yapılan laparoskopik cerrahide özel olarak geliştirilmiş tek bir port, bu portun içerisinden geçen üç veya dört adet giriş yeri olan çok kanallı port bulunuyor. Aynı zamanda kendi etrafında 360 derece dönen, 90 derece kıvrılabilen laparoskopik el aletleri kullanılıyor.

YÖNTEMLE HANGİ AMELİYATLAR YAPILIYOR?
Tek kesiden yapılan laparoskopik cerrahi yönteminin en sık uygulandığı ameliyatlar; Safra kesesinin alınması, apandisit, reflü ameliyatları, şişmanlık için mideye bant yerleştirme ameliyatları, ince ve kalın barsak ameliyatları, böbrek, böbreküstü bezi, dalak ameliyatları ve jinekolojik ameliyatlar.

AÇIK AMELİYATA GEÇMEYE GEREK KALMIYOR
Laparoskopik cerrahide ameliyat sırasında zorlukla karşılaşıldığında açık cerrahiye dönülerek işlem tamamlanabiliyor. Ancak bu gibi durumlarda, tek port cerrahisi avantajlı hale geliyor. Çünkü uygulama yapılırken zorlukla karşılaşıldığında ilave bir veya iki adet port girilerek işlem, klasik laparoskopik cerrahiye dönüştürülebiliyor. Dolayısıyla açık cerrahiye geçmeden, işlem laparoskopik olarak tamamlanabiliyor.”

TEK PORT CERRAHİSİNİN TARİHÇESİ
Prof. Yavuz, laporoskopik safra kesesi ameliyatlarının ilk kez 1987 yılında yapıldığını ve o tarihten itibaren laporoskopik cerrahide hızlı bir ilerleme kaydedildiğini söyledi.

“2000’li yıllarda tüm cerrahi ameliyatlar laporoskopik olarak yapılır hale geldi. 2000’li yıllarda laporoskopik cerrahiye robot kullanımı girdi, 2007’den itibaren ise NOTES denilen vücudun doğal giriş yerlerinin kullanılarak karın bölgesinde iz olmadan laporoskopik ve endoskopik cerrahinin birlikte uygulanması gündeme gelirken, 2008 yılında ise tek delik cerrahisi uygulanmaya başladı.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.