Göbek deliğinden girildi vajinasından rahmi çıkarıldı

Hasta rahmindeki miyomlar nedeniyle sürekli kanamalar yaşayınca tedavi olmak için Prof. Dr. Fatih Şendağ’a başvurdu.

Hürriyet’in haberine göre, dünyada ilk kez 2 yıl önce gerçekleştirdiği ve literatüre giren “göbek çukurundan laparoskopi ile rahim alma” operasyonu Türkiye’den canlı bağlantıyla Lizbon’da düzenlenen endoskopi kongresinde yayınlatıldı.

AMELİYAT SONRASI İZ KALMIYOR ENFEKSİYON RİSKİ DAHA AZ

İlaç tedavisine cevap vermediği için rahminin alınmasına karar verilen hastanın kapalı operasyonla gerçekleştirilen ameliyat sonrası hiçbir izi olmadan 1 gün sonra taburcu oldu. Laparoskopik ameliyat olması nedeniyle enfeksiyon riski daha az olan operasyon klasik laparoskopik operasyonlara göre de daha avantajlı. Diğer laparoskopik ameliyatlarda 3-4 delik açılarak yapılırken bu operasyonda tek delikten girilmiş oluyor ve yara izi kalmıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.