Gençlerin yarısı organ bağışına olumlu bakıyor

Prof. Dr. Şanslı Şenol yönetiminde araştırma alan araştırmasına 254 öğrenci katıldı. Araştırmada öğrencilerin yüzde 48.4’ünün organ bağışı konusunda yeterli bilgiye sahip olduğu belirlendi.

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 13.8’inin ailesinde organ bağışında bulunan kişilerin olduğu, yüzde 86.2’sinin ailesinde hiç kimsenin organlarını bağışlamadığı, yüzde 11.4’ünün organ bağışına olumsuz, yüzde 52.3’ünün olumlu baktığı, yüzde 36.2’sinin ise kararsız kaldığı belirlendi.

Anket çalışmasında öğrenciler, ”beyin ölümü gerçekleşen her bireyin organlarının ihtiyacı olan insanlara nakledilmesi gibi bir zorunluluk” getiren kanunun çıkarılmasına yüzde 29.9 oranında ”Kesinlikle katılmıyorum”, yüzde 28.7 oranında ”Katılmıyorum”, 23.2 ”Kararsızım”, 9,1 ”Katılıyorum”, 9.1 oranında ise ”Kesinlikle katılıyorum” yanıtını verdi. Aynı çalışmada, gençlerin yüzde 56.3’ünün organ bağışı için nereye başvurulacağını bilmediği de ortaya çıktı.

MEDYANIN ETKİSİ VAR MI?
Araştırmaya katılanların yüzde 7.9’u organ bağışı konusunda medyanın insanları etkileyemeyeceği görüşünde iken yüzde 85’lik bir kesim ise medyanın organ bağışı konusunda insanları olumlu yönde etkileyebileceğini düşünüyor.

EÜ Organ Bağışı Kampanyası Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, organ bağışında medyanın olumlu etkisi görüşüne katıldığını belirterek, geçen yıl yazılı basında 555’i ”Organ Bağışı”, 400’ü ”Organ Nakli” konusunda olmak üzere toplam 955 haberin yer aldığını, insanların organ bağışı konusunda bilgilenmesi sayesinde bağışların artacağına inandığını söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.