Gençlerin tansiyonu giderek yükseliyor

Johns Hopkins Medicine araştırmacılarının yürüttüğü CARDIA çalışması 1985 yılında başlatıldı ve 18-30 yaşlarındaki toplam 115 genç yetişkinin hayatı ve sağlığı 25 yıl boyunca takip edidi.

Toplumda genelde 20’li yaşlarda yüksek tansiyonun normal olarak kabul edildiğine dair yanlış bir bilgi olduğunu anlatan CARDİA ekibinden Prof. Dr. Joao Lima, “Genç yetişkinlerde tansiyon 120/80 olmalı, bunu geçmemeli” diye konuştu.

Gençlerde yüksek tansiyon sorununun giderek arttığını, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sayının çok yüksek olduğunu söyleyen Prof. Lima, “Bunun en önemli iki nedeni ise obezite ve sağlıksız beslenme. Gelişmekte olan ülkelerde de hazır, katkı maddeli gıda tüketimine geçiş yaşanıyor. Bu da kilo alımına yol açıyor. Hazır gıdalar ayrıca çok fazla tuz içeriyor. Bu şekilde bozulmayıp daha uzun süre rafta durabiliyorlar. Tuz da tansiyonu yükselten önemli nedenlerden biri” dedi.

YÜKSEK TANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN 3 ALTIN ÖNERİ

Gençlerin yüksek tansiyon sorunundan korunması için 3 önerisi olduğunu belirten Prof. Dr. Joao Lima, o önerileri, “Kilo almayın, sigara içmeyin ve tuz tüketimini azaltın” şeklinde aktardı.

GENÇLERDE İLK BELİRTİYE DİKKAT

Hipertansiyonun sessiz bir hastalık olduğunu ve gençlerin bunu unutmaması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Joao Lima, “Daha yaşlı insanlarda kalp krizi, inme, kalp yetmezliği gibi belirtiler görülebilir. Gençlerde görülen ilk belirti ise genelde kalp krizidir. Gençlerde görülen böbrek hastalıkları ya da böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni ise kontrol altına alınmamış hipertansiyondur” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.