Genç sporcular tehdit altında

doktor oneri

Hava sıcaklıklarının arttığı yaz aylarında spor yapanların, dengeli beslenme daha dikkatli ve titiz davranmaları gerekiyor.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökmen Gemici, yaz ayında sporun çeşitli dallarında harcanan efor ve yakılan kalorinin dikkate alınmamasının kalbi fazlasıyla yoracağını belirterek, ”ani ölüm” ve ”kalp krizi riski” konusunda uyarılarda bulundu.
 
ANİ ÖLÜM VE KALP KRİZİ ERKEKLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR
 
Gemici, 35 yaşın altındaki sporcularda görülen, 200 binde 1 oranındaki ani ölüm ve kalp krizi olayının, erkeklerde kadın sporculardan daha sık ortaya çıktığını ifade etti.

Genç sporcuları tehdit eden bu sinsi tehlikenin en başlıca nedeninin, olayın öncesinde fark edilmemiş olan ve çoğunluğu ailesel geçiş gösterebilen yapısal kalp hastalığı olduğunu ifade eden Gemici, 35 yaşın üzerindeki sporcularda görülen ani ölümün ise kalbi besleyen damarların tıkanması ile sonuçlanan damar sertliği hastalığı olduğunu kaydetti. Gemici, uyuşturucu etkisi olan ilaç kullanımının da her yaştaki sporcuda ani ölüm riskini arttırdığının bilinmesi gerektiğini vurguladı.
 
SPORA YENİ BAŞLAYACAKLARA ÖNERİLER
 
Genç sporcuların özellikle yakın akrabalarında, genç yaşta ani ölüm yada kalp krizi öyküsü varsa, mutlaka doktor kontrolü sonrasında spora başlaması gerektiğini ifade eden Gemici, 35 yaşından sonra spora başlayacak olanların da damar sertliği risk faktörlerinin değerlendirilmesi amacıyla doktor kontrolünden geçmelerini istedi.

Gemici, yapay çim ve halı sahalarda spor yapan kişilerin, yapay sahanın plastik ve yalıtkan malzemeden yapılması, vücudun toprakla temas etmemesi gibi nedenlere bağlı olarak kalp krizi riskinin daha yüksek olup olamayacağıyla ilgili henüz bilimsel bir çalışma yapılmadığını sözlerine ekledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.