Gelenekler hamileleri obez yapıyor

Çalışmalar obezitenin erkeklerden çok kadınlarda görüldüğünü ve daha çok hamileleri tehdit ettiğini gösteriyor. Çünkü anne adayının fazla kilosu sadece kendisini değil, doğacak bebeği de ilgilendiriyor. Özellikle obeziteye bağlı şeker fazlalığı hem anne hem de bebek için büyük risk.

TÜRK HALKI YEDİRMEYİ SEVİYOR

Beslenme alışkanlıklarında geleneklerin etkisine değinen Diyetisyen Evnur Saray, “Türk halkı olarak yedirmeyi seviyoruz ve bu konuda ısrarcı olabiliyoruz. Özellikle konu gebeler ise bu ısrarlar daha da fazlalaşıyor” diyor.

Hamilelik döneminde anne adaylarının her ay 1 kilo almalarını önerdiklerini belirten Saray, “Gebelik döneminde 30 kilo alan anneler var ve çocuk 1,5 kg olarak doğuyor. Yani kilonun hepsini anne kendisine almış oluyor. Şekerin çok yüksek çıkması tabii ki hem anne hem de bebek için çok sağlıksız” diye konuşuyor.

Anne adaylarına önerilerde bulunan Saray, “5-6 porsiyon meyve yedirmeye çalışanlara kulak asmayın. Bu bebeğiniz için çok sağlıksız. İlk 3 ay beslenmenize normal şekilde devam edip daha sonrasında yavaş yavaş kalori yüklemesi yapılırsa daha sağlıklı olacaktır. 6 öğün ve protein bakımından zengin beslenerek her şeyin yolunda ilerlemesini sağlayabilirsiniz” önerisinde bulunuyor.

VİDEO: HAMİLEYKEN HAMİLE KALDI (DÜNYADA 12, TÜRKİYE’DE İLK)

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.