Geleceğe umutla bakın

Bu egzersiz eksikliği de enerji yetersizliği ve hastalıklar için bir zemin oluşturuyor. Bu nedenle önünüzdeki yıllara özlemle bakmalı ve yaşınız her ne olursa olsun sağlığınızı ve canlılığınızı artırabilmek için aktif bir yaşam planlamalısınız.

65 yaş ve üzerindeki kişiler arasında, her hafta en az 30 dakika süren ve orta düzeyden yorucu sayılabilecek düzeye kadar değişen bir fiziksel aktiviteye katılanların oranı sadece yüzde 60. Geriye kalan yüzde 40 için bu tür bir aktiviteye katılım süresi 30 dakikanın oldukça altında. Bu süre sağlıklı kalabilmek için önerilen minimum fiziksel aktivite süresinin de oldukça altında.

Yapılan bir araştırma, genel sağlık düzeylerinin ilerleyen yıllarda azalacağı beklentisine sahip yaşlıların, bu yıllarda fiziksel anlamda aktif olma olasılıklarının ileriki yıllara ait olumlu beklentilere sahip kişilere oranla çok daha düşük olduğunu gösteriyor.

Yaşlanmanın artan deneyim ve bilgelik gibi pozitif yanlarını görebilmek, çok daha pozitif bir yaşlanmayı da beraberinde getirecektir. Bundan da önemlisi yaş konusunu dikkate almaksızın aktif kalmaya çalışmak sağlığınızı ve hareketliliğinizi korumanızı sağlayacaktır.

Kaynak: RealAge

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.