Geçmeyen yorgunluk, fibromiyaljinin belirtisi olabilir

Fibromiyaljinin yaygın vücut ağrıları ile kendini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalık olduğunu belirten Nörolog Dr. Emel Gökmen, ağrıların daha çok ensede ve sırtta belirgin olduğunu söyledi. Ağrının; bel, kollar, bacaklar, kalça eklem ve kaslarında da olabildiğini dile getiren Gökmen, fibromiyaljinin neden olduğu diğer şikayetleri şöyle anlattı: 

“Sürekli yorgunluk, halsizlik, hiçbir şey yapacak halin olmaması, mutsuzluk, uyku bozuklukları, vücutta ağrılı hassas noktalar, eklemlerde sabah sertliği, ellerde ve kollarda uyuşma, şişlik hissi, kabızlık, gaz, şişkinlik gibi bağırsak çalışmasında düzensizlikler, sancılı ve düzensiz adet kanamaları, tiroit hastalıkları, glikoz toleransı bozukluğu gibi hormonal bozukluklar da fibromiyaljide görülebilir.”

“HER FİBROMİYALJİ TEŞHİS EDİLMİYOR”

Dr. Gökmen; fibromiyaljinin aslında daha yaygın bir hastalık olduğunu çünkü fibromiyalji hastalarının ancak 1/3’ünün tanı alabildiğini, çoğu zaman hastaların kendilerini anlatmakta zorlandıklarını belirtti. “Oysa yalnızca hastaların yaşadıklarını gözlemlesek, durumun herhangi birinin uydurabileceğinden çok daha ciddi olduğunu görebiliriz” dedi.

FİBROMİYALJİ TÜKENMİŞLİK SENDROMUYLA KARIŞTIRILABİLİR

Fibromiyalji ile tükenmişlik sendromunun karıştırılabilceğine dikkat çeken Dr. Gökmen, tükenmişlik sendromunda iş ve ortam etkisinin daha fazla olduğunu, fibromiyaljide ise bedenin olumsuzluklarının dikkat çektiğini belirtti.

Fibromiyaljide beden ağrılarının mutsuzluğun önüne geçtiğini vurgulayan Gökmen, “Fibromiyaljide hasta bir şeyler yapmak ister ama bedeni onu taşıyamaz. Tükenmişlik sendromunda ise kişinin içinden hiçbir şey yapmak gelmez” diye konuştu. 

“HER SORUNUN NEDENLERİ VARDIR”

Dr. Gökmen, sorundan kurtulmada etkili olabilecek notları şöyle anlattı: “Ne yaşarsanız yaşayın, hastalığınızın adı ne olursa olsun bu duruma düştüyseniz belki bu yazıyı bile okumak içinizden gelmeyebilir. Ancak yaşadığınız her sorunun neden ya da nedenleri vardır. Nedenleri bulup çözülürse sağlınıza kavuşabilirsiniz. Film ve tahlillerle bu işin içinden çıkamıyorsanız integratif tıbba yönelebilirsiniz. Bu alanda akupunkturdan, nöral terapiye, homeopatiden, bio-rezonansa, bağırsak düzenlemelerine kadar birçok yöntem ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Bu yöntemleri araştırıp sorgulayabilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta; sorunun nedenini ve çözüm algoritmasını açıklayabilen yöntemin en iyisi olduğudur.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.