Gece çalışanlar dikkat, obezite riski artıyor

Gece mesaisinin obezite riskini artırdığını gösteren araştırma Obesity Reviews dergisinde yayınlandı. 

Obezite ve metabolizma Cerrahisi alanındaki çalışmalarını İstanbul ve Londra’da sürdüren Op. Dr. Murat Üstün, araştırma sonuçlarının dikkate alınması gerektiğini belirtti, mümkün olduğunca uzun ve kalıcı gece mesailerinden kaçınmak ya da en azından dönüşümlü çalışmak gerektiğini söyledi.

VÜCUDUN DOĞAL DENGESİ BOZULUYOR

Söz konusu risk artışının “sirkadiyan ritm” olarak bilinen vücudun doğa dengesinin bozulmasına bağlı olduğunu söyleyen Dr. Üstün şu bilgileri verdi:

“Özellikle geceleri salgılanan melatonin hormonu vücudun iç saatinin senkronize edilmesinde önemli. Melatonin aynı zamanda kilonuzu etkileyen metabolik olarak aktif bazı hormonların salınımını da düzenliyor. Bu dengenin bozulması gece ışığa maruz kalmanın bir sonucu. Gece maruz kalınan ışık melatonin üretiminizi baskılıyor.”

DAHA ÇOK ABDOMİNAL OBEZİTE GÖRÜLÜYOR

Üstün, araştırma sonuçlarına göre gece mesaisinde çalışanların obezite tipleri arasında riski fazla olan abdominal obeziteye daha çok yakalandığına da dikkat çekti.

Fotoğraflar: Getty Images Turkey

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.