Fukuşima felaketinden sonra tiroit kanseri 50 kat arttı

2011 yılında meydana gelen deprem ve tsunami felaketi sırasında nükleer sızıntının yaşandığı Fukuşima‘da, faciadan sonra çocuklarda görülen tiroit kanserleri arttı. 

İnternet üzerinden yayınlanan bir çalışmaya göre, ağustos ayının istatistikleri, Fukuşima’da bir yıl öncesine göre tiroit kanserine yakalandığından şüphelenilen veya yakalanan çocukların sayısının, 25 vaka artışıyla 137’ye yükseldiğini gösterdi.

“Epidemiology” dergisinin kasım sayısında yayımlanacak çalışmada kullanılan ve bölgede yaşayan 370 bin çocuktan çoğunun ultrasonla muayenesi sonucu elde edilen veriler, Fukuşima Tıp Fakültesi’nin denetimde yapılan testlerle ortaya koyuldu.

TİROİT KANSERİ RADYASYONLA BAĞLANTILI

Çalışmada herhangi başka bir bölgede çocuklarda tiroit kanseri vakalarına, yılda milyonda bir ya da iki kez rastlandığına dikkat çekilirken, Okayama Üniversitesi’nden Prof. Toşihide Tsuda, bu rakamların tahmin edilenin 20 ila 50 kat üstünde olduğunu vurguladı.

Tıp dünyası, çocuklarda tiroit kanserinin, 1986 yılında yaşanan Çernobil faciasından sonra kesin olarak radyasyonla bağlantılı olduğunu kabul etti.

Japonya’da 11 Mart 2011’de meydana gelen ve yaklaşık 19 bin kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından oluşan tsunami, Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açmıştı. Çernobil‘den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketi kabul edilen nükleer kaza sonucunda Japonya’daki 50 reaktör geçici kapatılmıştı. Nükleer felaket sonrası radyasyona maruz kalanların kanser olacağı ve kanser oranlarında ciddi artış olacağı savunulmuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.