Fransa’da ‘öldüren’ ilaç deneyine inceleme

Fransız sağlık birimlerinin, bir kişinin beyin ölümüne neden olan ilaç deneyini incelemeye aldığı belirtildi.

Yetkililer, üç katılımcının da kalıcı beyin hasarı tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden olan deneyde, bir prosedür hatası olup olmadığını araştırıyor.

Fransız sağlık denetleme ve değerlendirme dairesi IGAS’tan yetkililer, söz konusu deneyi gerçekleştiren Biotrial şirketinin Rennes’deki laboratuvarında incelemelerde bulundu.

Deneye katılan 90 kişiye daha önce bir doz ilaç, geri kalan deneklere ise Placebo verilmişti. Daha sonra 6 kişiye çoklu doz uygulanmıştı.

Fransız Sağlık Bakanı, altı deneğin deneye başlanmasından üç gün sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını ve içlerinden birinin beyin ölümünün gerçekleştiğini açıklamıştı. Paris savcılığının da olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirilmişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.