Fibromiyalji ağrılarından kurtulmanın yolu: Düzenli yürüyüş

Fibromiyaljinin en belirgin özelliğinin kas ağrısı olduğunu belirten Uzm. Dr. Ruhsan Cihan, hastalığın yaşam kalitesini düşürdüğüne dikkat çekti. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, “Fibromiyalji, tükenmişlik sendromu, kronik ağrı sendromu ve kronik yorgunluk sendromu olarak tanımlanabilir. Kas romatizması olarak da bilinen fibromiyalji, yaygın vücut ağrıları ve halsizlikle kendini gösteren kronik ağrı sendromudur. Sabah yorgun uyanma ve tutukluk şikayetleri mevcuttur. ‘Sabah yorgun kalkıyorum’ diyen hasta, gün boyu bir şey yapmak istemez. Hastaların günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkiler ve iş gücü kaybına neden olur” diye konuştu.

“HASTALARIN YÜZDE 70’İ KADIN”

Vücudun alt ve üst yarısındaki ağrıların yanı sıra mide ağrısı, ağrılı adet dönemleri, kabızlık, nefes almada zorlanma hissi, çarpıntı, ellerde uyuşma, gözlerde ve ağızda kuruluk hissi ve depresif semptomların da görüldüğünü ifade eden Uzm. Dr. “Görülme sıklığı kadınlarda yüzde 3-4, erkeklerde yüzde 0.5 olarak bildirilmiştir. Hastaların yüzde 70-80 kadarı kadınlardır. Her yaş grubunda görülebildiği gibi, en sık 30-50 yaş grubunda rastlanmaktadır” diye konuştu.

“TEDAVİ KİŞİYE ÖZEL DÜZENLENMELİ”

Soğuk havalar ve mevsim değişikliklerinde hastalıkla ilgili şikayetlerde artış olduğuna dikkat çeken Dr. Cihan, hastaları bu dönemlerde egzersizi artırıp dengeli beslenmeleri konusunda uyardı. Fibromiyalji sendromunun tedavisinde standart bir tedavi olmadığını söyleyen Dr. Cihan, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Programın içinde, ilaç tedavisinin yanı sıra, egzersiz, masaj ve fizik tedavi gibi tedaviler yer almaktadır. Hastalarımız yaşam tarzı ve davranış değerlendirilmeleri gibi çok yönlü eğitim programlarına alınabilir. Kişiye özel fiziksel egzersiz programı düzenlenmeli ve hastaların beslenme alışkanlıkları yeniden düzenlenmelidir. Ayrıca fizik tedavi programları, myofasiyal ağrılar için kuru iğne ve nöralterapi tedavisi de başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer alır.”

“MAYALI GIDALAR YERİNE HAFTADA 3 GÜN BALIK YİYİN”

Mayalı gıdaların ağrıları tetiklediğini vurgulayan Cihan, “Bunun yanı sıra doğal tatlandırıcı içeren yiyecekler, hazır dondurulmuş gıdalarda bulunan MSG ( monosodyum glutamat) ve jambon, salam gibi gıdalarda çok fazla bulunan nitratlar, şeker, furuktoz ve basit karbonhidratlar, çay, kahve, kola, çikolata, patlıcan, acı biber gibi bazı bitkilerden uzak durun. Bunların yerine haftada üç gün balık yiyin, keten tohumu, ceviz, omega 3 yağ asit takviyesi, zeytinyağını tercih edin” önerisinde bulundu.

Fotoğraflar: Getty Images Turkey

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.