FDA’dan eldivenler yasaklansın önerisi

Medimagazin’den Dr. İbrahim Ersoy’un haberine göre, öneri son haline geldiğinde, ürünlerin kullanımı aşamalı olarak yasaklanmaya başlanacak. Cleveland Klinikleri ve John Hawkins Medicine gibi önemli sağlık kuruluşları pudralı eldivenlerin kullanımında kısıtlamaları ve yasaklamaları uygulamaya başladı. Bu kuruluşların yanı sıra pek çok sağlık kuruluşu da uygulamanın başlatılmasına destek verecek ve pudra içermeyen eldivenlerin kullanılması yaygınlaşmaya başlayacak. Klinisyenlerin yüzde 93’ü pudrasız eldiven kullanımına sıcak bakıyor.

FDA’in Medikal Cihaz ve Radyoloji Sağlık Dairesi Başkanı Dr. Jeffrey Shuren ”Bu yasaklama hastaları ve sağlık profesyonellerini, bu zamana kadar farkına varmadıkları tehlikelerden koruyacak. Biz bu yasaklamayı çok ciddiye alıyoruz ve bu halk sağlığının korunması için çok önemli bir önlemdir.” açıklamalarında bulundu.

Shuren açıklamalarında bu tarz eldivenlerin alerjik reaksiyon , solunum yolları rahatsızlıkları ve deride kaşıntılar gibi problemler yaratması nedeni ile önlem alınması için harekete geçtiklerini belirtti.

Yasaklama FDA için tek seçenek olarak görülüyor çünkü oluşulabilecek riskin önüne etiketleme uyarıları ile de geçilemiyor.

“PUDRASIZ ELDİVEN EKONOMİK VE TİCARİ SIKINTI YARATMAZ”

Cerrahi eldivenler ameliyathanelere ilk olarak 1889 yılında girmişti. Sonrasında bu eldivenlerin kolay giyilebilmesi için pek çok kayganlaştırıcı kullanılmaya başlanmıştı. Kullanılan ilk kaynak ise kibrit otu bitkisi. Günümüze kadar kullanılan kayganlaştırıcı tozların pek çoğu sağlık açısından zararlı bulundu ve alternatif olarak pudra içermeyen eldivenler üretilmeye başlandı.

FDA, pudrasız eldiven kullanımlarının ekonomik ve ticari açıdan sıkıntı yaratmayacağını, piyasada pek çok alternatif pudrasız eldivenin bulunduğunu söylüyor. Aynı zamanda bu alternatif pudrasız eldivenlerin cerrahi kullanım ya da hasta muayenesinde de sıkıntı yaratmayacağını belirtiyor.

Yasağın başlatılması ile ilgili duyuru 21 Mart 2016 tarihi itibari ile FDA’in web sitesinde yayınlandı ve bu önerilen kurallara önerilerde ve yorumlarda bulunmak isteyenler için 90 gün boyunca www.regulations.gov adresinde kamu oyunun bilgisine açık olacak.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.