Fazla güneşlenmeye karşı ‘uyarı bandı’

Glasgow’daki araştırmacıların geliştirdiği, içinde “akıllı mürekkep” bulunan bant, aşırı derecede ultraviyole ışınlarına maruz kalındığında pembeye dönüyor.

Böylece güneşlenen kişi, vücudunda yanık oluşmadan güneş banyosuna son verip gölgeye çekilebiliyor.

Stratclyde Üniversitesinden araştırmacılar, piyasaya sunulduğunda yaklaşık 50 kuruştan satılması beklenen bronzlaşma bandının bileğe veya mayo üzerine yapıştırılabileceğini belirtti.

Araştırmacı Prof. Andrew Mills, “Çoğu insan, güneşe maruz kaldıktan 48 saat sonrasına kadar yandığının farkına varmaz. Henüz yanmadığınızı sanırsınız, ancak 48 saat sonra kızardığını görürsünüz. Yanmış bir deri, tahrip olmuş bir deridir ve çok kötü sonuçlar doğurabilir” dedi.

Erken uyarı bandının ilk örneğinin bu yaz deneneceği bildirildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.