Evlilik öncesi danışanlar arttı

doktor oneri

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye’de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Danışmanlık ve rehberliğin, kişilerin cinsel konularda bilgilendirilmesi, cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerinin giderilmesi ve kişilere yol gösterilmesi amacıyla verildiğini belirten Keçe, cinsel terapi ile cinsel danışmanlık ve rehberliğin, birbirinden farklı olduğuna dikkati çekti.

Keçe, cinsel terapinin, bir cinsel işlev bozukluğunun çeşitli psikoterapi teknikleriyle tedavi edilmesini içerdiğine işaret ederek, cinsel danışmanlık ve rehberliğin ise kişinin cinsellik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve doğum kontrol yöntemleri gibi konularda bilgilendirmesini kapsadığını ifade etti.

Çiftlerin, evlilik sürecinde bir koşuşturma içine girdiğini belirten Keçe, ”Bu süreçte, gelinlik ve damatlık arayışı, pasta seçimi, düğün dansının nasıl olacağı, hatta hangi parçada dans edileceği gibi birçok ayrıntıyı düşünmek zorunda kalan çiftlere, mutlaka evlilik öncesi danışma ve rehberlik hizmeti almalarını da tavsiye ediyorum” dedi.

”CİNSEL AÇIDAN BİLGİSİZ NESİLLER YETİŞİYOR”

Keçe, Türkiye’de aile ve okulda cinsel eğitim olmadığı için cinsel açıdan bilgisiz nesillerin yetiştiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
”Toplum olarak cinsel konularda o kadar bilgisiziz ki cinsellikle ilgili çok basit ve temel konuları bile büyütüp hayatımızın en büyük sorunu haline getirebiliyoruz. Özellikle yeni evli çiftler, cinsellikle ilgili sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sorunlar gitgide büyüyüp, evlilik ilişkisini ve çiftin psikolojini bozar hale gelebiliyor. Oysa çiftler, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmeti aldıklarında, cinsellikle ilgili doğru bilgi edindikleri ve endişelerinden sıyrıldıkları için evliliğe ve cinselliğe karşı sağlıklı bir adım atmış oluyorlar.”

”UZMANLARIMIZ, GELEN TELEFONLARA YETİŞMEYE ÇALIŞIYOR”

Dr. Cem Keçe, son zamanlarda, evliliğe daha sağlıklı bir başlangıç yapmak için evlilik öncesi danışmanlarına başvuranlarda artış gözlendiğini belirterek, şöyle devam etti:
”Evliliklerin arttığı yaz döneminde, başvurular yoğunlaşıyor. Günde yüzlerce telefon alıyoruz. Buna e-posta yoluyla gelen sorular da eklendiğinde, oldukça büyük bir rakam ortaya çıkıyor. Uzmanlarımız, gelen telefonlara yetişmeye çalışıyor. Erkekler de kadınlar da kaygılarından kurtulmak için bizlere sorularını yöneltiyorlar. Biz de doğru bilgi verip, psikolojik destek sunarak, yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Kişilerin bu hizmetten yararlanmaları için illa evlilik hazırlığında olmalarının gerekmediğini ifade eden Keçe, cinsel konularda bilgi sahibi olmak isteyen ya da ileride evlilik düşüncesi olan ancak endişeleri yüzünden karşı cinsle iletişim kurmaya çekinen bireylerin de bu hizmetten faydalanabileceğini kaydetti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.